Fiskus błędnie ocenił skutki aportu kontraktu - wyrok WSA

Trójstronne porozumienie, w ramach którego leasingodawca i leasingobiorca wyrażą zgodę na przejęcie praw i obowiązków wynikających z umowy sprzed 2019 r. przez spółkę, z zastrzeżeniem, że nie stanowi ono odnowienia i zwolnienia z długu, nie powoduje utraty prawa do pełnych kosztów.

Publikacja: 17.11.2020 17:00

Fiskus błędnie ocenił skutki aportu kontraktu - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

W lutym 2020 r. podatniczka wystąpiła do fiskusa o wykładnię ustawy o PIT. Wyjaśniła, że jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki komandytowej. Prowadzi równolegle jednoosobową działalność. W skład jej przedsiębiorstwa wchodzą, m.in. także prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingu operacyjnego auta z grudnia 2018 r. Kobieta podkreśliła, że wartość pojazdu w dniu zawarcia umowy przewyższała 150 000 zł. Jej wątpliwości miały zaś związek z wniesieniem do spółki komandytowej aportem całego prowadzonego przez nią przedsiębiorstwa. W wyniku tego bowiem ogół praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu został przeniesiony na spółkę na podstawie art. 93a § 5 ordynacja podatkowa.

Pozostało 88% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami