fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Dentysta nie odliczy specjalistycznych okularów - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Okulary z soczewkami korygującymi wzrok to zakup osobisty. Nie można ich uznać za koszt podatkowy.

Taką interpretację uzyskała podatniczka, która prowadzi działalność gospodarczą w formie indywidualnej praktyki lekarsko-dentystycznej. Używa w gabinecie specjalnych okularów, które zabezpieczają oczy przed dostaniem się materiału biologicznego (np. szczątków borowanych zębów) czy materiałów chemicznych. Ze względu na wadę wzroku musi mieć specjalne soczewki korekcyjne. Bez nich nie mogłaby wykonywać zawodu. Zapytała, czy może odliczyć wydatki na badanie wzroku oraz na zakup okularów korekcyjnych, które będą służyły jej wyłącznie do pracy.

Czytaj też:

Odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej okazała się jednak negatywna. Stwierdził, że takie zakupy mają na celu ochronę zdrowia wnioskodawczyni. Wada wzroku wymusza zakup okularów lub soczewek niezależnie od tego, czy dana osoba prowadzi biznes. Z tego wniosek, że bezpośrednim celem podatniczki jest zabezpieczenie wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

„Pomimo wskazania, że wnioskodawczyni będzie używała zakupionych okularów korekcyjnych i soczewek wyłącznie do pracy w gabinecie stomatologicznym, powyższy zakup jest uwarunkowany stanem zdrowia, tzn. wadą wzroku, która wymaga korekcji, a więc jest wydatkiem o charakterze osobistym" – napisał dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2 -1.4011. 423.2019.1.ISL

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA