fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemca w firmie - jakie dodatkowe obowiązki dla płatnika

123RF
W przypadku gdy zleceniobiorca złoży oświadczenie o posiadaniu w Polsce ośrodka interesów życiowych lub o pobycie przekraczającym w danym roku 183 dni, spółka jako zleceniodawca może traktować go jako rezydenta podatkowego dla celów prawidłowego wypełniania przez nią obowiązków płatnika.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 sierpnia 2019 r. (0114-KDIP3-3.4011.293.2019.1.JK2).

Agencja pracy tymczasowej zamierzała zatrudniać na umowę zlecenie obywateli Ukrainy. Formalności imigracyjne zostały prawidłowo dopełnione, pozostała jednak kwestia prawidłowego wywiązywania się z obowiązków płatnika. We wniosku o interpretację spółka wskazała, że nie posiada prawnej możliwości badania rezydencji podatkowej obywateli Ukrainy, którzy nie przedstawili certyfikatu rezydencji. Warto bowiem dodać, że w przypadku nierezydentów, wypłacając wynagrodzenie, płatnik ma obowiązek poboru zaliczki na podatek nie na zasadach ogólnych, ale w zryczałtowanej wysokości 20 proc. Kwestia ustalenia rezydencji podatkowej zleceniobiorców z tej perspektywy była więc dla spółki kluczowa. Spółka zdecydowała się więc na przedstawianie zleceniobiorcom trzech rodzajów oświadczeń:

- w pierwszym z nich zleceniobiorca...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA