fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Nieodpłatne noclegi dla zleceniobiorców podlegają opodatkowaniu - wyrok NSA

123RF
Darmowe noclegi dla zleceniobiorców są dla nich przychodem z nieodpłatnych świadczeń. Należy się więc od nich PIT.

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko fiskusa, że nieodpłatne noclegi dla zleceniobiorców podlegają opodatkowaniu.

Spółka chciała się upewnić, czy ciążą na niej obowiązki płatnika. W dwóch wnioskach o interpretację wyjaśniła, że jest agencją pracy tymczasowej. Zatrudnia nie tylko pracowników tymczasowych, ale angażuje też zleceniobiorców. Często pracownicy tymczasowi i zleceniobiorcy nie mają możliwości powrotu do miejsca zamieszkania. Spółka tłumaczyła, że rozważa zapewnianie im noclegów w bezpośredniej bliskości miejsc wykonywania pracy, m.in. w bursach, hotelach pracowniczych, kwaterach prywatnych itp.

Zapytała, czy nieodpłatne zapewnianie noclegów pracownikom tymczasowym oraz zleceniobiorcom to dla nich przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Sama uważała, że w obu przypadkach nie ma przychodu.

Fiskus potwierdził to stanowisko, ale tylko co do pracowników. W ocenie urzędników wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. w sprawie tzw. nieodpłatnych świadczeń (K 7/13) nie dotyczy zleceniobiorców, dla których darmowy nocleg będzie przychodem.

Spółka zaskarżyła interpretacje, a Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uwzględnił jej skargi. Tego korzystnego dla zleceniobiorców stanowiska nie potwierdził jednak NSA. Zauważył, że w świetle przepisów o PIT stosunek pracy i zlecenie to dwa różne źródła przychodów. To rozróżnienie ma znaczenie i pociąga za sobą dalsze konsekwencje. Przykładowo koszty przy stosunku pracy są określone ryczałtowo kwotowo, a dla zlecenia ryczałtowo procentowo. Jak tłumaczyła sędzia NSA Anna Dumas, inny jest charakter stosunku pracy, a inny zlecenia. To dwa rozłączne systemy.

Przy zleceniu nie ma podległości, miejsca pracy, to umowa starannego działania. NSA zgodził się, że wyrok TK dotyczy pracowników i nie ma podstaw do stosowania go do zleceniobiorców na zasadzie analogii.

Wyroki są prawomocne. ©?

Sygnatura akt:II FSK 3247-3248/16

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA