Nieodpłatne noclegi dla zleceniobiorców podlegają opodatkowaniu - wyrok NSA

Darmowe noclegi dla zleceniobiorców są dla nich przychodem z nieodpłatnych świadczeń. Należy się więc od nich PIT.

Publikacja: 14.11.2018 07:06

Nieodpłatne noclegi dla zleceniobiorców podlegają opodatkowaniu - wyrok NSA

Foto: 123RF

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko fiskusa, że nieodpłatne noclegi dla zleceniobiorców podlegają opodatkowaniu.

Czytaj także: Zleceniobiorcy płacą podatek od noclegu opłaconego przez firmę

Spółka chciała się upewnić, czy ciążą na niej obowiązki płatnika. W dwóch wnioskach o interpretację wyjaśniła, że jest agencją pracy tymczasowej. Zatrudnia nie tylko pracowników tymczasowych, ale angażuje też zleceniobiorców. Często pracownicy tymczasowi i zleceniobiorcy nie mają możliwości powrotu do miejsca zamieszkania. Spółka tłumaczyła, że rozważa zapewnianie im noclegów w bezpośredniej bliskości miejsc wykonywania pracy, m.in. w bursach, hotelach pracowniczych, kwaterach prywatnych itp.

Zapytała, czy nieodpłatne zapewnianie noclegów pracownikom tymczasowym oraz zleceniobiorcom to dla nich przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Sama uważała, że w obu przypadkach nie ma przychodu.

Fiskus potwierdził to stanowisko, ale tylko co do pracowników. W ocenie urzędników wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. w sprawie tzw. nieodpłatnych świadczeń (K 7/13) nie dotyczy zleceniobiorców, dla których darmowy nocleg będzie przychodem.

Spółka zaskarżyła interpretacje, a Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uwzględnił jej skargi. Tego korzystnego dla zleceniobiorców stanowiska nie potwierdził jednak NSA. Zauważył, że w świetle przepisów o PIT stosunek pracy i zlecenie to dwa różne źródła przychodów. To rozróżnienie ma znaczenie i pociąga za sobą dalsze konsekwencje. Przykładowo koszty przy stosunku pracy są określone ryczałtowo kwotowo, a dla zlecenia ryczałtowo procentowo. Jak tłumaczyła sędzia NSA Anna Dumas, inny jest charakter stosunku pracy, a inny zlecenia. To dwa rozłączne systemy.

Przy zleceniu nie ma podległości, miejsca pracy, to umowa starannego działania. NSA zgodził się, że wyrok TK dotyczy pracowników i nie ma podstaw do stosowania go do zleceniobiorców na zasadzie analogii.

Wyroki są prawomocne. ©?

Sygnatura akt:II FSK 3247-3248/16

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko fiskusa, że nieodpłatne noclegi dla zleceniobiorców podlegają opodatkowaniu.

Czytaj także: Zleceniobiorcy płacą podatek od noclegu opłaconego przez firmę

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów