fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Dla kogo firma może być lepsza niż etat po zmianach w podatkach i składkach ZUS

123RF
Przedsiębiorca ma prawo płacić 19-proc. podatek liniowy i niższe składki ZUS.

Czy po ograniczeniu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów i zniesieniu limitu składek ZUS korzystniej będzie założyć własną firmę? – pytają czytelnicy. Chodzi o zmiany przepisów podatkowych i ZUS-owskich, które mają wejść w przyszłym roku.

– Zwiększą one obciążenia fiskalne pracowników, zwłaszcza dobrze zarabiających – mówi Radosław Żuk, doradca podatkowy, prezes kancelarii ADN Podatki.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o PIT, która czeka już tylko na podpis prezydenta, od przyszłego roku z 50-proc. kosztów będą mogli korzystać tylko wymienieni twórcy zajmujący się określonym rodzajem działalności. Są to m.in. pisarze, architekci, muzycy, plastycy, dziennikarze. Wiele osób, które teraz korzysta z ulgi, np. konsultanci, marketingowcy, projektanci, szkoleniowcy, straci ten przywilej. Od przychodu odliczą tylko zryczałtowane koszty (111,25 zł miesięcznie). Będą więc mieli większy dochód i zapłacą wyższy podatek.

Wyższe składki

To niejedyne zmartwienie pracowników. Od Nowego Roku ci, którzy dobrze zarabiają, zapłacą wyższe składki ZUS. Zlikwidowany zostanie bowiem limit wynagrodzenia, po którego przekroczeniu nie trzeba obecnie odprowadzać składek (w tym roku jest to 127 890 zł).

– Osoby, które zarabiają więcej, już nie skorzystają z ulgi i będą miały potrącane składki ZUS od całej kwoty przychodu – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC.

– Te dwie zmiany w przepisach powodują, że dla wielu osób korzystniej będzie przejść z etatu na działalność – mówi Radosław Żuk.

Korzyści z działalności

Argumentów za własną firmą jest kilka. Stawka liniowa, czyli 19-proc. PIT odprowadzany bez względu na wysokość dochodu (na etacie przy dochodach powyżej 85 528 zł płacimy 32-proc. podatek). Składki ZUS w stałej wysokości, teraz około 1,2 tys. zł miesięcznie (zakładający firmę mają prawo do niższych). Możliwość odliczania od przychodu kosztów działalności – wydatków na telefon, auto, komputer, siedzibę. Przed podjęciem decyzji o przejściu z etatu na firmę warto jednak dokładnie policzyć, co nam się opłaca, każda sytuacja jest bowiem inna.

– Trzeba też pamiętać, by osoba zmieniająca stosunek pracy na własną działalność nie zachowywała się jak klasyczny pracownik. Jeśli tak będzie, fiskus może przekwalifikować jej przychody na wynagrodzenie z etatu – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska. Dodaje, że rozliczać się jak przedsiębiorcy nie mogą osoby zarządzające przedsiębiorstwem (ustawa o PIT wyraźnie tego zakazuje).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA