fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Leasing: dla fiskusa liczy się cena usługi

Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik
Wspólnik, który wykorzystuje prywatnie samochód wzięty w leasing przez spółkę, musi wykazać przychód z tego tytułu.

Ustawa o PIT określa kilka sposobów wyliczenia przychodów z nieodpłatnych świadczeń. Jeśli tym świadczeniem jest usługa nabyta przez przekazujący ją podmiot, przychód ustalamy na podstawie ceny jej zakupu. Tak twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

O interpretację wystąpił wspólnik spółki komandytowej. Wzięła ona w leasing samochód osobowy. Udostępniła go wspólnikowi, który wykorzystuje auto również do celów prywatnych. Chce wykazać przychód z tego tytułu i zastanawia się, w jakiej wysokości go określić. Zaznacza, że nie jest pracownikiem spółki.

Wspólnik uważa, że w tej sytuacji należy zastosować art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o PIT. Przepis ten mówi o przyjęciu cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Zdaniem wspólnika z tej regulacji wynika, że musi ustalić rynkową cenę najmu pojazdu. Następnie określić, przez jaki czas wykorzystuje auto, i proporcjonalnie wyliczyć przychód. Przykładowo, jeżeli samochód był używany prywatnie przez pół miesiąca, przychód będzie wynosił połowę miesięcznego czynszu za wynajęcie takiego pojazdu.

Fiskus uznał, że to nieprawidłowe stanowisko. Podkreślił, że w tej sprawie należy zastosować inny przepis – art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy o PIT. Stanowi on o wycenie przychodu z nieodpłatnych świadczeń według cen zakupu. Ponieważ spółka komandytowa, zawierając umowę leasingu, zakupiła usługę, jej cenę należy brać pod uwagę przy ustalaniu wartości nieodpłatnego świadczenia z tytułu prawa do korzystania z pojazdu do celów prywatnych.

Skarbówka zaznaczyła też, że wszelkie dodatkowe koszty (np. paliwa zakupionego przez spółkę) związane z eksploatacją samochodu do celów prywatnych, które nie zostaną uwzględnione w wartości świadczenia wyliczonego zgodnie z art. 11 ust. 2a ustawy o PIT, należy obliczyć na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy, tj. przyjmując ceny rynkowe stosowane w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku.

Wartość świadczenia, jakim jest udostępnienie auta do celów prywatnych, jest przychodem z tzw. innych źródeł. Należy go wykazać w zeznaniu rocznym. Jest rozliczany według skali podatkowej. Oznacza to, że po dodaniu go do innych przychodów i obliczeniu dochodu należy odprowadzić 18- lub 32-proc. podatek.

numer interpretacji: 0111-KDIB2-3.40 11. 150.2017.2.KB

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA