Ceny transferowe: zarząd nie powinien zapominać o procedurach podatkowych także w czasie pandemii

Niestosowanie przez kadrę kierowniczą zasad podatkowych może wiązać się z dotkliwymi karami, których nie da się uniknąć powołując się na trudną sytuację spowodowaną pandemią Covid-19.

Publikacja: 15.11.2020 00:01

Księgowy

Księgowy

Foto: Adobe Stock

Rok 2019 przyniósł kolejne zmiany w zakresie cen transferowych. Począwszy od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe limity (tj. 2 mln zł dla transakcji usługowych i innych, 10 mln zł dla transakcji towarowych i finansowych), z których przekroczeniem wiązać się będzie obowiązek sporządzeni dokumentacji podatkowej. Wprowadzono również liczne zwolnieni dokumentacyjne, w tym zwolnienie dla podmiotów krajowych, które wykazują w danym roku dochód (nie poniosły straty podatkowej). W praktyce doprowadziło to do znacznego zmniejszenia obciążeń administracyjnych po stronie podatników, którzy dotychczas byli zobowiązani do posiadania dokumentacji cen transferowych. Nie można jednak zapominać o tym, że ustawodawca zmodyfikował obowiązki związane z informowaniem organów podatkowych o transakcjach z podmiotami powiązanymi.

Pozostało 91% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe