fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Specjalne strefy ekonomiczne: kilka zezwoleń, jedna ewidencja podatkowa - wyrok NSA

Fotorzepa
Firma, która w tej samej specjalnej strefie ekonomicznej ma kilka zezwoleń, nie musi dla nich prowadzić osobnych ewidencji podatkowych.

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne fiskusa, który upiera się, że niektóre firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) muszą prowadzić dodatkową dokumentację.

Konkretnie chodzi o tych przedsiębiorców strefowych, którzy w danej strefie prowadzą działalność na podstawie kilku zezwoleń. Tak było w spółce, której sporem z fiskusem zajmował się NSA.

We wnioskach o interpretację spółka wyjaśniła, że w SSE prowadzi działalność m.in. w postaci produkcji i sprzedaży wyrobów powroźniczych, sieciowych przydatnych w rybołówstwie, wyrobów z drutu, łańcuchów i sprężyn. Posiada dwa zezwolenia strefowe, prowadzi też działalność poza strefą. Spółka zauważyła, że w przyszłości może starać się o kolejne zezwolenia. Postanowiła się upewnić, czy może prowadzić jedną wspólną ewidencję dla zwolnionej działalności strefowej i jedną dla działalności poza strefą.

Fiskus przyznał, że nie ma obowiązku prowadzenia odrębnych ksiąg rachunkowych dla potrzeb rozliczeń związanych z poszczególnymi zezwoleniami strefowymi. Z jego odpowiedzi wynikało jednak, że podatnik powinien tę jedną ewidencję prowadzić w taki sposób, aby mieć możliwość odrębnego ustalania osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w odniesieniu do każdego z posiadanych zezwoleń.

Taka wykładnia przepisów nie satysfakcjonowała spółki, bo w praktyce oznaczała konieczność prowadzenia osobnych ewidencji. Zaskarżyła interpretacje i wygrała.

Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, który nie dopatrzył się przeszkód do sumowania limitu wielkości pomocy publicznej określonej w kolejnych zezwoleniach.

To samo powtórzył NSA. Jak tłumaczyła sędzia sprawozdawca Małgorzata Bejgerowska, gdy podatnik ma kilka zezwoleń w tej samej strefie, to nie ma podstaw do nakładania na niego obowiązku prowadzenia odrębnych ewidencji. Wyroki są prawomocne. ©?

—olat

Sygnatura akt: II FSK 3077-3078/16

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA