fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Sejm uchwalił zmiany w podatkach dochodowych

123RF
Więcej firm będzie korzystało z udogodnień dla małych podatników, a straty będzie można szybciej rozliczać. To niektóre ze zmian uchwalonych w piątek przez Sejm.

Oprócz nakładania coraz to nowych obciążeń fiskalnych (takich jak danina solidarnościowa czy exit tax), rząd serwuje podatnikom także pewne ułatwienia. Znalazły się one w ustawie przewidującej różne uproszczenia w prawie podatkowym i gospodarczym.

Zmiany w podatkach dochodowych zakładają podwyższenie progu przychodów uprawniającego do uzyskania statusu „małego podatnika" z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Wiąże się to z różnymi korzyściami, w tym ze stosowaniem obniżonej stawki CIT. Korzystne dla małych firm jest też wprowadzenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości pracy małżonka podatnika, współpracującego z tym małżonkiem – przedsiębiorcą. Wszyscy przedsiębiorcy, także więksi, zyskają możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł.

Wydłużony zostanie też termin na wybranie sposobu i formy opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów lub przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. To samo będzie dotyczyło podatku zryczałtowanego. Co do zasady przesunięcie nastąpi z 20 stycznia roku podatkowego do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód.

Nastąpią też zmiany w VAT. Zniknie wymóg odrębnego składania wraz z deklaracją umotywowanego wniosku o zwrot podatku oraz wniosku o zwrot w przyspieszonym terminie. W przepisach o uldze na złe długi skrócony będzie termin (ze 150 do 90 dni), umożliwiający wierzycielowi zastosowanie tych przepisów. Takie same zmiany będą dotyczyły obowiązku po stronie dłużnika.

Unowocześnione zostanie rozliczanie podatków lokalnych. Deklaracje będzie można składać w formie elektronicznej.

Podatek od czynności cywilnoprawnych będzie można rozliczyć zbiorczo w jednej deklaracji i jednorazowo zapłacić. Podatnik rozliczy w ten sposób wszystkie umowy o jednorodnym charakterze, które zawarł w okresie miesiąca.

Większość zmian ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Jednak zmiany dotyczące podatków lokalnych zaczną obowiązywać od 1 lipca 2019 r. Nowe przepisy o małym podatniku wejdą w życie dopiero z początkiem 2020 roku.

Etap: przekazane do Senatu

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA