fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Małżeńskie mieszkanie można rozliczyć w biznesie - interpretacja podatkowa

mieszkanie
Adobe Stock
Przedsiębiorca zamortyzuje w całości mieszkanie wykorzystywane w działalności gospodarczej. Nawet jeśli należy też do jego żony.

Z tej interpretacji ucieszą się wszyscy biznesmeni, którzy wykorzystują w firmie małżeński majątek. Fiskus potwierdził, że można go w całości rozliczyć w podatkowych kosztach.

O interpretację wystąpił mężczyzna prowadzący własną firmę. W czerwcu kupił razem z żoną, z którą ma wspólność majątkową, mieszkanie. Chce je wykorzystywać na potrzeby działalności gospodarczej. Planuje podpisać z żoną umowę użyczenia.

Czy wydatek na zakup mieszkania może być rozliczony w podatkowych kosztach? Mężczyzna uważa, że tak. Chce wprowadzić lokal do ewidencji środków trwałych i amortyzować. Kosztem PIT będą odpisy amortyzacyjne.

Przedsiębiorca podkreśla, że cały lokal ma być wykorzystywany w firmie, ponieważ mieszka z żoną gdzie indziej. Dlatego odpisy amortyzacyjne mogą być w 100 proc. kosztem PIT.

Skarbówka nie ma nic przeciwko. Przypomniała, że na pełne rozliczenie kosztów w takiej sytuacji pozwala art. 22g ust. 11 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że podstawę amortyzacji ustala się proporcjonalnie do udziału we współwłasności. Zastrzega jednocześnie, że nie dotyczy to rzeczy będących wspólną własnością małżonków (chyba że wykorzystują je w prowadzonej odrębnie działalności).

Tak więc przedsiębiorca może zamortyzować w całości mieszkanie i nie ma tu znaczenia, że należy także do jego żony. Niepotrzebna jest też umowa użyczenia.

„Jeśli środek trwały stanowi składnik majątku wspólnego małżonków (wspólność ustawowa) i jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności wyłącznie przez jednego z nich, wówczas małżonek ten może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od całej wartości początkowej tego środka trwałego" – czytamy w interpretacji.

Fiskus zgodził się też, że wartość lokalu (będącą podstawą amortyzacji) można powiększyć o wydatki związane z jego zakupem, poniesione do dnia przekazania go do używania. Takie jak opłaty notarialne i skarbowe czy prowizja pośrednika.

Nr interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011.478.2020.1.MK1

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA