fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy fiskus nie może domagać się zaległej zaliczki na PIT - wyrok NSA

Adobe Stock
Jeśli pracodawca nie pobrał zaliczek na PIT, bo w wydanej na jego wniosek interpretacji fiskus potwierdził zwolnienie, to po jej zmianie, fiskus nie może się domagać zaległej ani od niego ani od pracownika.

Sprawa dotyczyła skutków interpretacji udzielonej na wniosek pracodawcy. Firma jako płatnik wystąpiła o wykładnię jednego ze zwolnień w PIT. Fiskus początkowo potwierdził jej stanowisko, że do części należności wypłacanych pracownikom może stosować zwolnienie czyli nie musi potrącać zaliczek. Schody zaczęły się gdy po pewnym czasie fiskus zmienił zadanie i w konsekwencji interpretację. Uznał, że pieniądze wypłacane zatrudnionym nie mogły korzystać z preferencji. Płatnik nie mógł jednak ponieść negatywnych konsekwencji błędu, bo zastosował się do korzystnej interpretacji wydanej na jego wniosek.

Problem mieli jednak jego pracownicy. Jeden z nich uważał, że również nie powinien ponosić odpowiedzialności za niepobrany PIT. Wskazał na art. 26a § 1 ordynacji podatkowej, zgodnie podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania wskazanych czynności – do wysokości zaliczki, do której pobra...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA