fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Usługi wspólnika są podatkowym kosztem spółki

Adobe Stock
Wynagrodzenie wypłacone udziałowcowi, który działa jako odrębny przedsiębiorca, można odliczyć od przychodów firmy.

Fiskus akceptuje umowy między spółką komandytową a jej wspólnikami. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią kobieta prowadząca własny biznes. Zajmuje się m.in. rekrutacją, pośrednictwem, public relations. Jest też wspólniczką spółki jawnej (branża finansowa) oraz komandytariuszką w spółce komandytowej (organizacja targów i kongresów). Poza tym pełni funkcję członka zarządu w spółce z o.o., która jest jedynym komplementariuszem spółki komandytowej.

Kobieta zapytała fiskusa o zasady rozliczenia wynagrodzenia za usługi wykonywane w indywidualnej działalności. Chce świadczyć je dla spółki komandytowej. Ma w niej 9 proc. udziałów. Podkreśla jednak, że w relacjach ze spółką wystąpi jako odrębny podmiot gospodarczy. Podpisze umowę cywilnoprawną i udokumentuje usługi fakturami. Chodzi m.in. o przygotowywanie dokumentacji księgowej, obsługę rachunku bankowego, prowadzenie windykacji wierzytelności, poszukiwanie pracowników, sporządzanie planów marketingowych. Te usługi są świadczone niezależnie od prowadzenia spraw spółki.

Jak opodatkować wynagrodzenie? Kobieta od dochodu z działalności płaci 19-proc. podatek liniowy. Twierdzi, że tak samo należy rozliczyć wynagrodzenie za usługi wykonywane dla spółki komandytowej.

Kobieta zapytała też o rozliczenie kosztów. Uważa, że wydatki na wypłatę wynagrodzenia za jej usługi są dla niej kosztem uzyskania przychodów z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej, proporcjonalnie do posiadanego przez nią udziału w zysku.

Co na to fiskus? Potwierdził, że wydatki można zaliczyć do podatkowych kosztów spółki. U wspólników rozlicza się je proporcjonalnie do ich udziału w zyskach. Tak wynika z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT.

W tej sytuacji nie ma zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT. Wyłącza on z kosztów „wartość własnej pracy podatnika". Usługi na rzecz spółki komandytowej wykonywane są jednak przez odrębnego przedsiębiorcę.

Kobieta może zatem zaliczyć odpowiednią część wydatku z faktury za swoją usługę, ustaloną z uwzględnieniem posiadanego udziału w zysku spółki, do podatkowych kosztów.

Skarbówka potwierdziła też, że wynagrodzenie jest przychodem z działalności. Po odjęciu kosztów kobieta obliczy dochód, od którego zapłaci 19-proc. podatek liniowy.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-3.4011.265.2019.6.WS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA