Kurs pilotowania samolotu w kosztach podatkowych firmy - interpretacja

Fiskus nie dał się przekonać, że zdobycie umiejętności pilotowania samolotu zwiększy przychody przedsiębiorcy.

Publikacja: 31.10.2018 06:39

Kurs pilotowania samolotu w kosztach podatkowych firmy - interpretacja

Foto: Adobe Stock

Skarbówka nie zgadza się, by przedsiębiorca wrzucił w koszty wydatki na kurs pilotażu. Jej zdaniem nie mają one związku z działalnością gospodarczą.

Czytaj także: Wynajem samolotu to nie koszty

Taką interpretację otrzymał podatnik, który jest wspólnikiem spółki jawnej, działającej od 25 lat w branży kanalizacyjnej. Dostarcza klientom specjalistyczne pojazdy do szeroko pojętej renowacji. Spółka ma kontrahentów na terenie całego kraju oraz za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Przedsiębiorca napisał, że działalność spółki opiera się na wiedzy, doświadczeniu i relacjach biznesowych jej przedstawicieli, czyli wspólnika i prokurenta. Podróżując w sprawach służbowych, przemierzają często setki kilometrów dziennie.

Spółka nabyła samolot o zasięgu 1500 km na podstawie umowy leasingu. Chce szybciej przemieszczać się pomiędzy różnymi miejscowościami w Polsce i za granicą. Zakłada, że polepszy to jej konkurencyjność.

Przedstawiciele spółki chcieli zatrudnić pilota, uznali jednak, że koszty będą zbyt wysokie (od 1 tys. do 2,5 tys. zł za dzień lotny/dyspozycyjny). Dlatego wspólnik i prokurent zdecydowali, że sami uzyskają licencję pilota. Ponadto spółka zawarła umowę z prokurentem, na mocy której to ona ponosi koszty jego szkolenia, on zaś jest zobowiązany do dalszego działania na rzecz spółki przez określony czas, pod rygorem zwrotu kosztów.

Wspólnik wystąpił o interpretację, by potwierdzić, że kurs pilotażu będzie kosztem podatkowym. Argumentował, że polepszenie komunikacji z klientami pomoże zwiększyć przychody spółki.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie dał się jednak przekonać. Jego zdaniem wnioskodawca nie wykazał, że brak licencji pilota spowoduje utratę źródła przychodów (np. zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej). Nie wykazał też związku wydatku z zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.

– Możliwość powstania przychodu w wyniku nabycia licencji jest wyłącznie teoretyczna. Samo jej nabycie może służyć także prywatnemu rozwojowi wspólnika i prokurenta, którzy mogą ją wykorzystywać do celów osobistych – czytamy w interpretacji.

A to oznacza, że wydatki poniesione przez spółkę na kurs pilotażu wspólnika i prokurenta nie są kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Spółce nie pomogło powołanie się na korzystną interpretację z października 2016 r. (nr ILPB2/4510-1-75/16-2/PS). Skarbówka potwierdziła wówczas, że wydatki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników, czyli na kurs pilotażu i szkolenie praktyczne będą dla firmy kosztem uzyskania przychodu. Taką odpowiedź uzyskała spółka, która produkuje opakowania kartonowe i planowała wziąć w leasing samolot (awionetkę) oraz sfinansować swojemu prokurentowi kurs pilotażu. ©?

Numer interpretacji:0112-KDIL3-3.4011. 348.2018.1.TW

Skarbówka nie zgadza się, by przedsiębiorca wrzucił w koszty wydatki na kurs pilotażu. Jej zdaniem nie mają one związku z działalnością gospodarczą.

Czytaj także: Wynajem samolotu to nie koszty

Pozostało 92% artykułu
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a