Przychodem wnoszącego aport jest wartość nominalna udziałów

Organy podatkowe nie są uprawnione do określenia przychodu z tytułu wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych w innej wysokości niż wartość nominalna obejmowanych w ten sposób udziałów.

Publikacja: 31.10.2016 09:30

Przychodem wnoszącego aport jest wartość nominalna udziałów

Foto: 123RF

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 września 2016 r. (III SA/Wa 2421/15).

We wniosku o interpretację spółka wskazała, że prowadzi działalność inwestycyjną polegającą m.in. na obejmowaniu udziałów w innych spółkach kapitałowych w zamian za wkłady niepieniężne (aporty). Spółka podkreślała, że planuje przeprowadzenie wielu takich inwestycji, przy czym każda z nich będzie się charakteryzować następującymi cechami:

- przedmiotem aportu będą materialne i niematerialne składniki majątkowe będące własnością spółki,

- składniki te nie będą stanowiły przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

- wartość przedmiotu wkładu niepieniężnego (aportu) zostanie ustalona na poziomie rynkowym,

- udziały będą obejmowane powyżej ich wartości nominalnej, co oznacza, że wystąpi tzw. agio.

Spółka spytała, czy w opisanych okolicznościach jej przychodem z tytułu objęcia udziałów innych spółek kapitałowych w zamian za wkłady niepieniężne (aporty) będzie wyłącznie wartość nominalna obejmowanych w ten sposób udziałów.

Organ podatkowy w interpretacji z 19 maja 2015 r. (IPPB3/4510-142/15-2/PK1) uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W uzasadnieniu podkreślił podobieństwo wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do transakcji odpłatnego zbycia tych składników majątkowych. W ocenie organu podatkowego, w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów), odpłatnością są obejmowane w ten sposób udziały o określonej wartości nominalnej. Według organu, jeśli cena (tj. wartość nominalna udziałów) znacząco odbiega od wartości rynkowej przedmiotu wkładu niepieniężnego (aportu), to organy podatkowe mogą oszacować przychód z tytułu objęcia udziałów w wysokości uwzględniającej tę wartość rynkową.

Innymi słowy, w ocenie organu podatkowego, co do zasady, przychodem z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny (aport) jest wartość nominalna udziałów, przy czym jednocześnie organy podatkowe są uprawnione do szacowania tego przychodu, jeśli ta wartość nominalna znacząco odbiega od wartości rynkowej przedmiotu wkładu niepieniężnego (aportu) i nie znajduje to obiektywnego uzasadnienia.

WSA w Warszawie przychylił się do stanowiska spółki i uchylił zaskarżoną interpretację. W ustnym uzasadnieniu powołał się na wyrok siedmiu sędziów NSA z 20 lipca 2015 r. (II FSK 1772/13), w którym przedstawiono wiele argumentów za tym, że organy podatkowe nie są uprawnione do określenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny (aport) w innej wysokości niż wartość nominalna obejmowanych w ten sposób udziałów. WSA w Warszawie wyraźnie przy tym stwierdził, że w jego ocenie ww. wyrok siedmiu sędziów NSA ma również zastosowanie do stanów prawnych po 1 stycznia 2014 r.

—Maciej Zygmunt Kordalewski

współpracownik zespołu zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte

Komentarz eksperta

Marcin Frank, starszy konsultant w katowickim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe Tokarski i Wspólnicy sp. k. (dawniej: Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.)

Wyrok WSA w Warszawie zasługuje w pełni na aprobatę. Przypomina on, że od momentu wydania wyroku przez poszerzony skład NSA, kwestia wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) i obejmowania udziałów z tzw. agio, nie powinna już być przedmiotem jakichkolwiek wątpliwości w odniesieniu do podatków dochodowych.

W pełni zgadzam się z WSA w Warszawie, że wszystkie argumenty jakie padły w wyroku siedmiu sędziów NSA zachowują nadal swoją aktualność. W mojej ocenie, w szczególności warto przywołać główny argument tego orzeczenia NSA, zgodnie z którym istotą wartości nominalnej udziałów jest to, że jest to wartość stała, która wynika wprost z umowy lub statutu danego podmiotu. Jednocześnie, zmiana tej wartości nominalnej może nastąpić jedynie w trybie przewidzianym przez kodeks spółek handlowych. Prowadzi to do oczywistego wniosku, że wartość nominalna udziałów nie podlega mechanizmom rynkowym. Niezależnie bowiem od tego jakim dany podmiot dysponuje majątkiem, jaką zajmuje pozycję na rynku i czy wykazuje zyski czy straty, to wartość nominalna jego udziałów nie zmienia się. Należy się więc w pełni zgodzić z NSA, że badanie jaką wartość rynkową ma wartość nominalna udziałów, jest po prostu niemożliwe.

Słusznie zatem WSA w Warszawie odmówił organom podatkowym prawa do określenia przychodu z tytułu wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) w innej wysokości niż wartość nominalna obejmowanych w ten sposób udziałów.

Warto również wskazać, że analogiczne stanowisko zaprezentował inny skład WSA w Warszawie w wyroku z 24 lutego 2016 r. (III SA/Wa 891/15).

Analizując kwestię opodatkowania wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek kapitałowych należy jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2017 r. całkowicie zmienią się obecne regulacje. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, przychodem z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej de facto będzie wartość rynkowa przedmiotu wkładu niepieniężnego (aportu). Nowelizacja ta, według mnie, stanowi dodatkowy argument za tym, że obecnie przychodem z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny (aport) może być wyłącznie wartość nominalna tych udziałów.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 września 2016 r. (III SA/Wa 2421/15).

We wniosku o interpretację spółka wskazała, że prowadzi działalność inwestycyjną polegającą m.in. na obejmowaniu udziałów w innych spółkach kapitałowych w zamian za wkłady niepieniężne (aporty). Spółka podkreślała, że planuje przeprowadzenie wielu takich inwestycji, przy czym każda z nich będzie się charakteryzować następującymi cechami:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona