fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy mamy przełom w sprawie PIT od paliwa

Fotolia.com
W tym roku po raz pierwszy pojawiły się już na etapie postępowania przed dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej pozytywne rozstrzygnięcia dotyczące ryczałtu za nieodpłatne korzystanie przez pracowników z samochodów służbowych.

Od lat przedmiotem sporu podatników z organami podatkowymi są zasady rozliczeń z tytułu nieodpłatnego wykorzystania samochodu służbowego do celów prywatnych pracownika. Artykuł 12 ust. 2a ustawy o PIT określa wartość świadczenia z tego tytułu w zryczałtowanej kwocie, odpowiednio 250 albo 400 zł miesięcznie, w zależności od pojemności silnika samochodu. Charakterystyczną cechą takiej konstrukcji jest stała kwota przychodu bez względu na m.in. fakt, czy pracownik jedynie miał możliwość wykorzystania samochodu służbowego do celów prywatnych, czy faktycznie korzystał z samochodu do realizacji tych celów.

Nieprecyzyjny przepis

Przepis nie precyzuje jednak czy ustawowy ryczałt obejmuje koszty eksploatacyjne poniesione w związku z wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych (np. koszty paliwa, napraw, przeglądów), czy może należy odrębnie ustalić ich wartość i dodatkowo doliczyć do przychodu pracownika.

Czytaj także: Paliwo bez ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA