Wynajem mieszkania na doby z 8,5-proc. ryczałtem

Przychody z najmu mogą być rozliczane jako pochodzące z działalności gospodarczej lub najmu i dzierżawy (tzw. najmu prywatnego).

Publikacja: 30.10.2017 01:00

Wynajem mieszkania na doby z 8,5-proc. ryczałtem

Foto: 123RF

Najem prywatny można opodatkować podatkiem zryczałtowanym. Krótki czas wynajmu nie świadczy o tym, że jest to działalność gospodarcza. Do takiego wniosku prowadzi analiza interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 września 2017 r. (0111-KDIB-2-2.4011. 175.2017.2.MZA).

Bez zorganizowanych działań

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o jej wydanie wynikało, że podatnik zakupił lokal mieszkalny, który po zakończeniu budowy i oddaniu go do użytku chciałby wynająć na doby. Działania prowadzone w związku z najmem nie będą prowadzone w sposób metodyczny, systematyczny i uporządkowany, który wiąże się z planowanym charakterem działań i realizacją poszczególnych zamierzeń w sposób ciągły. Ponadto wnioskodawca nie będzie zatrudniał innych osób, nie zamierza też korzystać z obsługi księgowej ani zarządczej. Wszystkie czynności będzie wykonywać samodzielnie. Czynności związane z wynajmem mieszkania nie będą podejmowane w sposób stały i ciągły, lecz jedynie okazjonalny. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmu, a lokal mieszkalny, który będzie przedmiotem najmu, nie jest składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą. Wnioskodawca nie prowadzi również i nie zamierza prowadzić zorganizowanej działalności marketingowej, nie posiada i nie zamierza utworzyć biura oraz nie będzie świadczyć żadnych dodatkowych usług dla najemców.

Wątpliwości podatnika dotyczyły możliwości opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5 proc. przychodów.

Różne źródła

Dyrektor KIS zaznaczył w pierwszej kolejności, że ustawa o PIT wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są m.in. określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6:

- pozarolnicza działalność gospodarcza,

- najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Trzy warunki wynikające z ustawy

Organ podatkowy wyjaśnił, że treść zawartej w przepisach o PIT definicji działalności gospodarczej >patrz ramka daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz, po trzecie, w sposób ciągły.

Tak więc, działalność gospodarcza to taka działalność, która:

1. jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, gdyż istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu.

2. wykonywana jest w sposób ciągły, co jednak nie znaczy, że bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu, np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter. Przy czym o ciągłości nie przesądza wynajmowanie danej nieruchomości przez kilka lat, lecz powtarzalność podejmowanych działań.

3. prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

Decyduje podatnik

Zdaniem Dyrektora KIS, co do zasady, wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzecz w najem, jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, z uwzględnieniem istotnych okoliczności danej sprawy, w tym w kontekście spełnienia przesłanek istnienia działalności gospodarczej. Organ podatkowy podkreślił, że to podatnik – mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych – decyduje w jakiej formie, ze względu na sposób wykonywania najmu, jego charakter, jak również podejmowane działania, będzie uzyskiwał przychody z najmu. Inaczej mówiąc, to podatnik, kreując elementy zdarzenia przyszłego, może uzyskiwać przychody z najmu albo w sposób zorganizowany i ciągły, czyli w sposób stały, profesjonalny, metodyczny, systematyczny i uporządkowany, albo w sposób incydentalny, okazjonalny przypadkowy, nieregularny. Przy kwalifikacji uzyskiwanych przychodów z najmu (najem prywatny czy działalność gospodarcza) zawsze należy jednak brać pod uwagę treść art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Decydujące znaczenie ma to, czy w okolicznościach faktycznych danej sprawy zostały spełnione przesłanki ze wskazanej regulacji, a nie tylko przekonanie podatnika o właściwej, jego zdaniem, kwalifikacji osiąganych przez niego przychodów do określonego źródła przychodów. Podstawowe znaczenie ma sposób wykonywania najmu, a więc profesjonalny, zarobkowy, zorganizowany i ciągły charakter wykonywanych czynności oraz prowadzenie najmu na własny rachunek i ryzyko.

Przychody uzyskiwane z najmu można zaliczyć do odrębnego od pozarolniczej działalności gospodarczej źródła przychodów, jakim jest najem i dzierżawa, wyłącznie wtedy, gdy najem ten nie jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej, bądź gdy przedmiotem najmu nie są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą.

O wyborze trzeba poinformować

Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatku od najmu to 8,5 proc. Organ podatkowy przypomniał, że warunkiem skorzystania z ryczałtowej formy opodatkowania jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy, które podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca swojego zamieszkania, nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli podatnik rozpocznie osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego, to pisemne oświadczenie składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca swojego zamieszkania nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Liczy się łączne spełnienie przesłanek

Podsumowując, Dyrektor KIS potwierdził, że jeżeli najem lokalu mieszkalnego nie będzie odbywać się w warunkach prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, to podatnik będzie miał prawo do zakwalifikowania najmu do odrębnego źródła przychodów, jakim jest najem i dzierżawa, oraz opodatkowania przychodów z tego tytułu stawką 8,5 proc. Organ podatkowy podkreślił, że o istnieniu działalności gospodarczej nie przesądza spełnienie pojedynczych przesłanek, tj. liczba wynajmowanych lokali, czas trwania umowy najmu, cel na jaki lokal (mieszkalny lub użytkowy) jest wynajmowany ani wysokość przychodów uzyskiwanych z najmu.

Autor jest ekspertem podatkowym doktorantem w Instytucie Nauk Prawnych PAN

podstawa prawna: art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 2032 ze zm.)

podstawa prawna: art. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 2180 ze zm.)

Działalność gospodarcza według ustawy o PIT

Przepisy ustawy o PIT działalność gospodarczą definiują jako działalność zarobkową:

- wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

- polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

- polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Najem prywatny można opodatkować podatkiem zryczałtowanym. Krótki czas wynajmu nie świadczy o tym, że jest to działalność gospodarcza. Do takiego wniosku prowadzi analiza interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 września 2017 r. (0111-KDIB-2-2.4011. 175.2017.2.MZA).

Bez zorganizowanych działań

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów