fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Ryczałt od najmu można płacić zaraz po zamknięciu firmy - interpretacja podatkowa

AdobeStock
Wystarczy zlikwidować działalność gospodarczą, wycofać z niej wynajmowany lokal, a z najemcami podpisać nowe umowy, by od razu przejść na stawkę 8,5 proc.

Skarbówka potwierdza, że były przedsiębiorca może wybrać ryczałtowe rozliczenie najmu tuż po likwidacji działalności gospodarczej i wycofaniu wynajmowanego lokalu z ewidencji środków trwałych.

Taką interpretację otrzymał przedsiębiorca, który zajmuje się sprzedażą lodów i płaci 19-proc. liniowy PIT. Jest też właścicielem lokalu przemysłowego, który został mu po innej działalności zlikwidowanej w 2016 r. Obecnie wynajmuje ten lokal trzem przedsiębiorcom na potrzeby prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Za wynajem wystawia faktury VAT.

Wnioskodawca zamierza jednak w ogóle porzucić biznes i zająć się rolnictwem. Wynajmowany lokal wycofa z majątku przedsiębiorstwa (z ewidencji środków trwałych), by przekazać go do swojego majątku prywatnego. Nadal jednak będzie go wynajmować tym samym osobom. Z dniem likwidacji firmy wypowie dotychczasowym najemcom umowy najmu, a nowe podpisze już jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Zapytał, czy uzyskane przychody będzie mógł rozliczać ryczałtem według stawki 8,5 proc.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się na takie rozwiązanie. Przypomniał, że przychody z najmu można zaliczyć do dwóch źródeł: najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) albo działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Tylko przychody z najmu prywatnego prowadzonego poza biznesem mogą być opodatkowane ryczałtem według stawek 8,5 i 12,5 proc. (bez możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów). Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym nie można rozliczać ryczałtu, gdy umowy są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku płaci się podatek od dochodów, czyli przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania. Z kolei w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Dyrektor KIS uznał, że skoro wnioskodawca zamierza zlikwidować działalność gospodarczą, a wykorzystywany dotychczas lokal przemysłowy wycofa do majątku prywatnego, to przedmiotem najmu nie będzie składnik majątku związany z działalnością gospodarczą. Ponadto najem nie będzie wykonywany w sposób określony w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, gdyż zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy nie będzie zorganizowany i ciągły. To oznacza, że wnioskodawca uzyska przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

„Przychody z prywatnego najmu lokalu mogą być opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5 proc." – napisał dyrektor KIS.

Nr interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 330.2019.3.WM

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA