Sprawa dotyczyła wykładni ustawy o, PIT, ale w zakresie obowiązków płatnika. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która miała wątpliwości, co do opodatkowania kwot wypłaconych pracownikowi. Wyjaśniła, że jest zatrudniony w spółce od 1 stycznia 2015 r. i złożył pozew do sądu o wypłatę utraconego dodatku do wynagrodzenia za pracę w soboty, niedziele i święta, której nie świadczył. Świadczenie wynikało z postanowień Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP).
Sąd zasądził od pozwanego pracodawcy na rzecz powoda stosowne kwoty wraz z ustawowymi odsetkami, nie określając jednak, jakie źródło przychodu stanowią. Pracodawca realizując wyrok sądu uznał, że jest to wynagrodzenie lub świadczenie porównywalne. W konsekwencji uważał, że zasądzone kwoty stanowią odszkodowanie, wynikające z postanowień ZUZP.
Czytaj też:
PIT a wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy
Od odszkodowania za utracone zarobki płacimy PIT
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.