Skutki podatkowe rozwiązania spółki komandytowej

Wspólnicy likwidowanej spółki osobowej nie zapłacą daniny od majątku otrzymanego w związku z tą procedurą. Jeśli jednak jeden z nich zrzeknie się należnych mu kwot, to u drugiego może powstać przychód z nieodpłatnych świadczeń.

Publikacja: 26.10.2015 04:00

Skutki podatkowe rozwiązania spółki komandytowej

Foto: 123RF

Spółka komandytowa jest spółką osobową (podmiotem prawa nieposiadającym osobowości prawnej) mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz). Natomiast odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Taka definicja spółki komandytowej wynika z art. 4 ust. 1 pkt 1 oraz art. 102 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Rozwiązanie spółki powoduje m.in. jednomyślna uchwała wszystkich wspólników (art. 58 pkt 2 k.s.h.). W takiej sytuacji należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia jej działalności (art. 67 k.s.h.).

Pozostało 95% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami