fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

WHT: przed wypłatą dywidendy można złożyć wniosek o opinię skarbówki

Adobe Stock
Polska firma ma możliwość zwrócenia się do organów podatkowych o wydanie opinii o stosowaniu zwolnienia z podatku u źródła, niezależnie od tego kto miałby ponieść jego ekonomiczny ciężar – uznała Krajowa Informacja Skarbowa.

Z odpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że polskie firmy (płatnicy) wypłacające dywidendy, należności licencyjne i odsetki podlegające podatkowi u źródła są uprawnione do złożenia wniosku o opinię o stosowaniu zwolnienia, bez względu na ustalenia w zakresie obciążenia ich ekonomicznym ciężarem podatku.

Od 1 stycznia 2019 r. polscy przedsiębiorcy pełniący rolę płatników podatku u źródła mierzą się z nowymi wyzwaniami. Choć wejście w życie jednej z najbardziej rewolucyjnych zmian zasad poboru podatku u źródła wprowadzającej obowiązek stosowania mechanizmu pay and refund w miejsce zasady relief at source na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych zostało odroczone do 1 stycznia 2020 r., to jednak zarówno przygotowanie na nadchodzącą rewolucję, jak i sprostanie obowiązującym już regulacjom okazuje się nie być łatwe w świetle niejasnych przepisów.

Czytaj też: CIT: warunki zwolnienia z zapłaty podatku u źródła przy wypłac...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA