Raportowanie CbC: konsekwencje finansowe, a nawet wytypowanie do kontroli

Na jednostki, które nie wywiążą się z obowiązków związanych z raportowaniem CbC w Polsce, czekają sankcje.

Publikacja: 23.10.2017 02:00

Raportowanie CbC: konsekwencje finansowe, a nawet wytypowanie do kontroli

Foto: 123RF

Zgodnie z ustawą, jednostki wchodzące w skład grup podmiotów, które nie dopełnią obowiązku przekazania samego raportu CbC, jak również obowiązku przekazania powiadomienia dotyczącego tego raportu, mogą podlegać karze pieniężnej w maksymalnej wysokości 1 miliona złotych. Sankcje związane z omawianym raportowaniem przewidziano także w kodeksie karnym skarbowym. Zgodnie z nim, za złożenie nieprawdziwej informacji dla celów raportowania CbC grozi kara grzywny do 240 stawek dziennych (maksymalnie: 6,4 miliona złotych).

Nie można zapomnieć także o potencjalnych konsekwencjach innego rodzaju. Raportowanie CbC jest bowiem kolejnym instrumentem mającym przyczynić się do większej transparentności działań wielonarodowych grup kapitałowych, ale także następnym narzędziem w rękach władz podatkowych, które ułatwi typowanie grup lub podmiotów do ewentualnych kontroli podatkowych. O ile jednak – zgodnie z zaleceniami OECD – raport CbC sam w sobie nie powinien być uzasadnieniem przeprowadzenia szacowania dochodu przez organy skarbowe, o tyle informacje w nim zaprezentowane (a już tym bardziej odmowa ich przekazania) mogą być czynnikiem ułatwiającym podjęcie decyzji o bliższym przyjrzeniu się działalności danej grupy podmiotów.

A zatem, zarówno grupy kapitałowe, których centrale zlokalizowane są w Polsce, jak i lokalni członkowie wielonarodowych przedsiębiorstw powinni sprawdzić, czy są gotowi na sprostanie nowym obowiązkom.

—Monika Palmowska, jest partnerem w zespole ds. cen transferowych w KPMG w Polsce

—Mateusz Barandziak, jest ekspertem podatkowym w zespole ds. cen transferowych w KPMG w Polsce

podstawa prawna: dyrektywa Rady 2011/16/UE z 15 lutego 2011 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (DzUrz UE L 64 z 11 marca 2011 r., str. 1 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (DzU z 2017 r. poz. 648)

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego