fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca członków zarządu bez wynagrodzenia może stanowić przychód spółki

Członkowie zarządu spółek kapitałowych często nie pobierają wynagrodzenia od spółki
Adobe Stock
Świadczenia realizowane przez członków zarządu bez pobierania przez nich wynagrodzenia mogą stanowić przychód podatkowy po stronie spółki. Zaoszczędzony wydatek będzie w tej sytuacji przysporzeniem majątkowym.

W praktyce gospodarczej, członkowie zarządu spółek kapitałowych często nie pobierają wynagrodzenia od spółki, w której sprawują swoje funkcje. Powstaje wówczas pytanie czy po stronie takiej spółki powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Definicja poza ustawą

Ustawa o CIT nie zawiera definicji nieodpłatnego świadczenia. Wskazuje jedynie, że do przychodów zalicza się m.in. wartości rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkami dotyczącymi samorządowych zakładów budżetowych lub spółek użyteczności publicznej (art. 12 ust. 1 pkt 2). Słownik Języka Polskiego wskazuje, że określenie „świadczenie" powinno być rozumiane jako „obowiązek wykonania lub przekazania czegoś na czyjąś rzecz, też: to co jest z tytułu takich zobowiązań wykonywane lub przekazywane". Natomiast słowo „nieodpłatny" powinno być rozumiane jako „niewymagający opłaty"....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA