W praktyce gospodarczej, członkowie zarządu spółek kapitałowych często nie pobierają wynagrodzenia od spółki, w której sprawują swoje funkcje. Powstaje wówczas pytanie czy po stronie takiej spółki powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.
Definicja poza ustawąUstawa o CIT nie zawiera definicji nieodpłatnego świadczenia. Wskazuje jedynie, że do przychodów zalicza się m.in. wartości rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkami dotyczącymi samorządowych zakładów budżetowych lub spółek użyteczności publicznej (art. 12 ust. 1 pkt 2). Słownik Języka Polskiego wskazuje, że określenie „świadczenie" powinno być rozumiane jako „obowiązek wykonania lub przekazania czegoś na czyjąś rzecz, też: to co jest z tytułu takich zobowiązań wykonywane lub przekazywane". Natomiast słowo „nieodpłatny" powinno być rozumiane jako „niewymagający opłaty"....
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.