- Jestem podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Niemiecki kontrahent nie zapłacił mi kilku faktur z początku 2019 roku. Okazało się, że mój dłużnik z Niemiec jest niewypłacalny. Niemiecki sąd okręgowy odrzucił przy tym wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego wobec tej firmy z powodu braku majątku. Obecnie chcę odpisać wierzytelność jako nieściągalną w koszty podatkowe na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT. Czy powinienem skierować sprawę do sądu? Czy aby odpisać tę wierzytelność w koszty podatkowe muszę mieć oryginał postanowienia sądu o odrzuceniu wniosku o ogłoszenie upadłości? Czy taka wierzytelność może się przedawnić, jeśli nie oddam tego do sądu, tylko odpiszę w koszty na podstawie postanowienia sądu o odrzuceniu wniosku o ogłoszenie upadłości? – pyta czytelnik.
Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT wierzyciele mogą zaliczać wierzytelności nieściągalne bezpośrednio do kosztów uzys...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.