fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak ująć w kosztach podatkowych dług, którego nie da się odzyskać

Adobe Stock
Nieściągalność wierzytelności jest uprawdopodobniona, gdy sąd wyda postanowienie o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika, z powodu nieposiadania przez niego majątku. Niekoniecznie musi to być dokument sądu polskiego.

- Jestem podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Niemiecki kontrahent nie zapłacił mi kilku faktur z początku 2019 roku. Okazało się, że mój dłużnik z Niemiec jest niewypłacalny. Niemiecki sąd okręgowy odrzucił przy tym wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego wobec tej firmy z powodu braku majątku. Obecnie chcę odpisać wierzytelność jako nieściągalną w koszty podatkowe na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT. Czy powinienem skierować sprawę do sądu? Czy aby odpisać tę wierzytelność w koszty podatkowe muszę mieć oryginał postanowienia sądu o odrzuceniu wniosku o ogłoszenie upadłości? Czy taka wierzytelność może się przedawnić, jeśli nie oddam tego do sądu, tylko odpiszę w koszty na podstawie postanowienia sądu o odrzuceniu wniosku o ogłoszenie upadłości? – pyta czytelnik.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT wierzyciele mogą zaliczać wierzytelności nieściągalne bezpośrednio do kosztów uzys...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA