Jak rozliczyć dochody członka rady nadzorczej w niemieckiej spółce

Zyski osób pełniących funkcje w organach nadzoru mogą być opodatkowane w państwie siedziby spółki. Będą one jednak uwzględnione przy obliczeniu tzw. globalnej stawki podatkowej służącej rozliczaniu daniny na terytorium kraju rezydencji.

Publikacja: 15.10.2018 05:10

Jak rozliczyć dochody członka rady nadzorczej w niemieckiej spółce

Foto: Adobe Stock

Zasadą rządzącą międzynarodowymi grupami spółek jest występowanie – oprócz powiązań kapitałowych – koneksji osobowych. Najczęściej podmioty będące właścicielami lub członkami organów spółki dominującej pełnią także funkcje w organach spółek zależnych, otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie. Jak zatem opodatkować wynagrodzenie wypłacane polskiemu podatnikowi, który pełni funkcję w radzie nadzorczej spółki z siedzibą na terytorium Niemiec, jeżeli podstawą pełnienia tych obowiązków jest stosunek powołania? – pyta czytelnik.

Zgodnie z zasadą nieograniczonego obowiązku podatkowego, wyrażoną w art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jednocześnie, stosownie do art. 16 ust. 1 UPO z Niemcami, wynagrodzenie członków rady nadzorczej lub zarządu i inne podobne płatności, które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie (tu: w Polsce) otrzymuje z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej spółki, mającej siedzibę w drugim umawiającym się państwie (tu: Niemcy), mogą zostać opodatkowane w tym drugim państwie. Należy mieć także na względzie, że zgodnie z Komentarzem do Modelowej Konwencji OECD, przepis ten odnosi się nie tylko do wynagrodzenia zasadniczego otrzymywanego z tytułu pełnienia funkcji w radzie nadzorczej, lecz znajduje zastosowanie do wszystkich świadczeń wykazujących związek z członkostwem w organie nadzorczym zagranicznej spółki.

Czytaj także: Nieodpłatne świadczenie dla członków zarządu - jak jest opodatkowane

Gdzie są wypełniane obowiązki

Istotą przywołanego art. 16 ust. 1 UPO z Niemcami jest określenie prawa państwa do opodatkowania przychodu osoby fizycznej lub prawnej, uzyskującej wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej. Ze względu na trudności praktyczne dotyczące ustalenia, gdzie obowiązki członka rady nadzorczej są faktycznie wykonywane, przyjęto fikcję, zgodnie z którą uważa się, że wykonywane są one w tym państwie, w którym siedzibę ma spółka. Z tego względu powinny zostać tam opodatkowane. Przywołana norma określa jedynie uprawnienie państwa do opodatkowania przedmiotowego świadczenia w państwie siedziby spółki, lecz nie ustanawia zasad potrącania podatku. W tym zakresie konieczne jest odwołanie się do przepisów wewnętrznych państwa siedziby spółki (tu: Niemcy).

Należy mieć także na względzie, że przyznanie uprawnienia do opodatkowania świadczeń członka rady nadzorczej w Niemczech nie wyłącza prawa do opodatkowania wynagrodzenia w państwie rezydencji podatkowej członka organu spółki (tu: w Polsce).

Działalność wykonywana osobiście

Odnosząc się do regulacji krajowych, trzeba wskazać na treść art. 13 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Skoro zatem członek rady nadzorczej pełni swoją funkcję wyłącznie na podstawie stosunku powołania, to w Polsce przychód z tego tytułu zostanie opodatkowany w sposób właściwy dla działalności wykonywanej osobiście.

Wyłączenie z progresją

Jednocześnie, ze względu na fakt, że dochód podatnika podlega opodatkowaniu zarówno w kraju położenia źródła przychodu (Niemcy), jak i w państwie rezydencji (Polska), powstaje w tym przypadku obowiązek zastosowania odpowiedniej metody wyłączenia podwójnego opodatkowania. W tym zakresie należy odwołać się do art. 24 ust. 2 UPO z Niemcami, zgodnie z którym, w przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce, podwójnego opodatkowania unika się w ten sposób, że jeżeli osoba taka osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami tej UPO może zostać opodatkowany w Niemczech, to wówczas Polska zwolni (z uwzględnieniem postanowień lit. b) taki dochód od opodatkowania. Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód zwolniony od opodatkowania nie podlegał takiemu zwolnieniu.

Na gruncie ustawy o PIT zastosowanie znajdzie art. 27 ust. 8, zgodnie z którym, jeżeli podatnik osiąga przychody, które zgodnie z właściwą UPO mogą być opodatkowane w państwie źródła, to podatnik jest uprawniony do wyłączenia ich z opodatkowania w państwie swojej rezydencji. Dochody te będą jednak uwzględnione przy obliczeniu tzw. globalnej stawki podatkowej, która zostanie wykorzystana do opodatkowania dochodu osiągniętego na terytorium kraju rezydencji (tu: Polski).

Przykład:

Polski podatnik, będący prezesem zarządu „A" S.A., która jest spółką matką „B" GmbH z siedzibą w Niemczech, pełni funkcję członka rady nadzorczej „B" na podstawie stosunku powołania. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, otrzymuje on zwrot kosztów noclegów w Niemczech.

Na podstawie niemieckich przepisów podatnik jest zobligowany do opodatkowania tego wynagrodzenia oraz zwrotu kosztów noclegów w Niemczech. W Polsce zaś, stosując metodę wyłączenia z progresją, podatnik ten opodatkuje dochód osiągnięty na terytorium Polski, z wyłączeniem dochodu osiągniętego na terytorium Niemiec, jednak przy zastosowaniu stawki obliczonej z uwzględnieniem dochodu osiągniętego w Niemczech. W Polsce podatnik jest zobowiązany do złożenia zeznania PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG, na którym wykaże zagraniczny dochód podlegający wyłączeniu od opodatkowania.

—Tomasz Musialski jest kierownikiem Zespołu Podatków Bezpośrednich w ECDP Sp. z o. o.

—Kamil Stefaniak jest konsultantem podatkowym w ECDP Sp. z o. o.

www.ecdpgroup.com

Podstawa prawna:

art. 16 ust. 1 i art. 24 ust. 2 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (DzU z 2005 r. nr 12, poz. 90)

art. 3 ust. 1 i art. 27 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018r., poz. 1509 ze zm.)

Zasadą rządzącą międzynarodowymi grupami spółek jest występowanie – oprócz powiązań kapitałowych – koneksji osobowych. Najczęściej podmioty będące właścicielami lub członkami organów spółki dominującej pełnią także funkcje w organach spółek zależnych, otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie. Jak zatem opodatkować wynagrodzenie wypłacane polskiemu podatnikowi, który pełni funkcję w radzie nadzorczej spółki z siedzibą na terytorium Niemiec, jeżeli podstawą pełnienia tych obowiązków jest stosunek powołania? – pyta czytelnik.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe