PIT i CIT: koniec ulgi na walkę z Covid-19

Darowizny na przeciwdziałanie epidemii można rozliczyć w preferencyjny sposób. Ale tylko te przekazane do 30 września.

Aktualizacja: 14.10.2020 11:01 Publikacja: 13.10.2020 19:07

PIT i CIT: koniec ulgi na walkę z Covid-19

Foto: Adobe Stock

Koronawirus nie ustępuje, jednak ci, którzy dopiero teraz włączyli się w walkę z epidemią, nie skorzystają już z preferencyjnych zasad rozliczenia podatkowej ulgi na darowizny. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej".

Przypomnijmy, że darowizny można odliczyć od dochodu, dzięki czemu wyjdzie nam niższy podatek. Generalnie ulga przysługuje tym, którzy wspierają organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego.

Czytaj także:

Darowizna na walkę z koronawirusem da ulgę w PIT i CIT

Preferencje w tarczach

Ustawy antykryzysowe znacznie jednak poszerzyły jej zakres. Pozwoliły na odliczenie darowizn dla szpitali, stacji pogotowia ratunkowego, instytutów medycznych. A nawet zwykłych firm, które zajmują się transportem sanitarnym czy diagnostyką medyczną. Pod warunkiem że znajdują się w wykazie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ulgą zostały objęte także darowizny przeznaczne dla domów pomocy społecznej, noclegowni czy schronisk dla osób bezdomnych. Odliczać można wsparcie finansowe, a także wartość rzeczy przekazanych na przeciwdziałanie Covid-19. Takie jak środki ochronne (maseczki lub płyny odkażające) czy artykuły codziennego użytku, np. koce dla pensjonariuszy domu opieki społecznej. Może to być również samochód do transportu chorych albo posiłki dla pracowników służby zdrowia. Odliczymy także przekazywane szkołom, przedszkolom i innym placówkom oświatowym komputery, nie starsze niż trzyletnie.

Nie przedłużą terminu

Większe są też kwoty ulgi. Jeśli przekazaliśmy darowiznę do końca kwietnia, możemy odliczyć 200 proc. jej wartości. W maju 150 proc. Natomiast darowizny przekazane od 1 czerwca do 30 września możemy odliczyć w 100 proc.

A co z późniejszymi?

– Z przepisów wynika, że preferencyjnymi zasadami są objęte tylko darowizny przekazane do 30 września. Późniejsze są więc rozliczane na ogólnych zasadach, co oznacza zawężenie ulgi. Przykładowo, nie odliczymy darowizny dla szpitala dokonanej 10 października, choćby nawet była przeznaczona na przeciwdziałanie Covid-19 – tłumaczy Mikołaj Duda, doradca podatkowy w Madejczyk Kancelaria Prawna. Dodaje, że poszerzona ulga podatkowa stanowiła zachętę do wspierania walki z koronawirusem. Ministerstwo Finansów powinno więc rozważyć przedłużenie terminu preferencji aż do zakończenia stanu epidemii.

Czy to możliwe? Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów. Odpowiedziało, że obecnie nie prowadzi prac legislacyjnych w celu zmiany tych regulacji.

Odpis na ogólnych zasadach

Pozostaje więc odliczenie darowizn dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Można je przekazać np. fundacji zajmującej się organizowaniem wsparcia dla domów pomocy społecznej. I skorzystać z ulgi na ogólnych zasadach.

Trzeba przy tym pamiętać o jej limitach. Firmy płacące CIT mogą odliczyć takie darowizny do wysokości 10 proc. dochodu. Osoby fizyczne i przedsiębiorcy rozliczający się PIT do 6 proc. dochodu. Ulga przysługuje też ryczałtowcom.

Zerowa stawka VAT

– Nadal natomiast obowiązują preferencje w VAT. Do dnia odwołania stanu epidemii w Polsce darowizna niektórych wyrobów medycznych, testów diagnostycznych i środków ochrony indywidualnej (maski, przyłbice itp.) korzysta z 0 proc. stawki VAT – mówi Mikołaj Duda. – Chodzi o darowizny na rzecz podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w związku z przeciwdziałaniem Covid-19, znajdujących się w wykazie NFZ. A także dla noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych czy domów pomocy społecznej. Nie traci się przy tym prawa do odliczenia podatku przy zakupie darowanych towarów – dodaje Mikołaj Duda.

Fiskus nie zakwestionuje odliczeń

Chcemy skierować wsparcie tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, na pierwszą linię ognia. Temu ma służyć ulga na darowizny – podkreślał na naszych łamach wiceminister finansów Jan Sarnowski („Rzeczpospolita" z 8 kwietnia). Ministerstwo Finansów zapewniało też, że wątpliwości związane z przepisami antykryzysowymi, w tym dotyczącymi odliczania darowizn, będzie rozstrzygać na korzyść podatników. Pozytywne dla darczyńców są także indywidualne interpretacje. W jednej z nich skarbówka zgodziła się na odliczenie przekazanych na walkę z Covid-19 hermetycznych opakowań do próbek laboratoryjnych przez przedsiębiorcę płacącego podatek liniowy (który generalnie wyklucza większość ulg). W innej interpretacji fiskus pozwolił na preferencyjne rozliczenie kobiecie działającej w branży tekstylnej, która w czasie epidemii produkuje maseczki ochronne. Część z nich dała podmiotom zajmującym się transportem sanitarnym. Może odliczyć darowiznę od swojego dochodu, ustalając jej wysokość na podstawie wartości rynkowej maseczek – potwierdziła skarbówka.

Koronawirus nie ustępuje, jednak ci, którzy dopiero teraz włączyli się w walkę z epidemią, nie skorzystają już z preferencyjnych zasad rozliczenia podatkowej ulgi na darowizny. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej".

Przypomnijmy, że darowizny można odliczyć od dochodu, dzięki czemu wyjdzie nam niższy podatek. Generalnie ulga przysługuje tym, którzy wspierają organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe