fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Podatek od aportów w spółkach kapitałowych: Podatkowy hamulec

123RF
Na starcie działalności przedsiębiorca zapłaci wysoki podatek. To cios dla nowych spółek.

Rząd zapowiada 100 usprawnień dla firm, tymczasem wprowadza przepis, który może podciąć skrzydła spółkom kapitałowym. Inwestując w nie, trzeba będzie od razu płacić wysoki podatek. Przepisy będą mieć olbrzymie znaczenie, bo takich spółek jest w Polsce ponad 330 tys.

– Nowy przepis miał zamknąć lukę podatkową, uderzy jednak w zwykłych przedsiębiorców – mówi Rafał Iniewski, radca prawny, wiceprzewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Na czym polega problem? – Załóżmy, że do spółki z o.o. wnosimy aportem otrzymany w spadku albo darowiźnie budynek za 1 mln zł i obejmujemy udziały za 10 tys. zł – tłumaczy adwokat Piotr Świniarski. – Teraz zapłacimy 19 proc. podatku od wartości nominalnej udziałów, czyli 1,9 tys. zł. W nowym roku od wartości wkładu, czyli 190 tys. zł. To położy niejeden biznes – podkreśla prawnik.

– Zmiana przepisów powoduje, że inwestycja jest opodatkowana od razu na starcie, bez względu na to, czy wyjdzie czy też nie – dodaje Konrad Turzyński, doradca podatkowy w kancelarii KNDP. – To strzał w kolano. Zakładanie spółek z o.o. i akcyjnych stanie się nieopłacalne.

Zamykamy luki podatkowe, którymi wyciekały pieniądze – tak Ministerstwo Finansów uzasadniało zmiany. – Faktycznie, obecne przepisy były wykorzystywane do budowania korzystnych podatkowo struktur. Tę lukę fiskus mógł jednak zlikwidować, nie wywracając całego systemu do góry nogami – tłumaczy Turzyński. – Z rozwiązań optymalizacyjnych korzystało niewielu, tymczasem nowe regulacje uprzykrzą życie wszystkim.

Nowe przepisy dotyczące opodatkowania aportów według ich wartości wejdą w życie 1 stycznia 2017 r. wraz z nowelizacją przepisów, które jednocześnie obniżają CIT (z 19 do 15 proc.) dla małych i nowych spółek.

– Jest tu ewidentna sprzeczność: z jednej strony rząd obniża podatek, z drugiej podwyższa – mówi Rafał Iniewski.

– Osoby, które chcą wnieść aport do spółki kapitałowej, powinny się więc pospieszyć – ostrzega Piotr Świniarski. – Do końca roku mogą go rozliczyć na korzystniejszych zasadach.

Zmiany dotyczą tylko części aportów. – Uprzywilejowane będą aporty przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – mówi Iniewski. – To ułatwienie dla dużych, przeprowadzających restrukturyzację spółek. Rozpoczynające działalność będą miały trudniej.

– Neutralne podatkowo wciąż będą wkłady gotówkowe – dodaje Konrad Turzyński.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA