Jak rozliczyć likwidację środka trwałego

KLASYFIKACJA | Jeśli spółka planuje postawić nowy budynek w miejsce starego, to jego niezamortyzowaną część ma prawo ująć w kosztach. Koszty rozbiórki należy jednak ująć w wartości początkowej następcy.

Publikacja: 11.10.2017 02:00

Jak rozliczyć likwidację środka trwałego

Foto: Fotolia.com

- Czy wartość likwidacji środka trwałego wpływa na wartość początkową nowego środka trwałego, powstającego w miejscu starego? – pyta czytelnik.

Spółki często borykają się z problemem rozliczenia środka trwałego likwidowanego w celu utworzenia w jego miejsce nowego środka składnika majątku. Przykładem takiej sytuacji jest np. wyburzenie starego budynku, wymagającego generalnego remontu, którego koszty przewyższą wartość postawienia w jego miejsce nowego budynku. Podobnie jest w przypadku postawienia nowego, większego magazynu w miejsce starego i zbyt małego dla działalności firmy.

Parametry wyceny

Wprowadzając do ksiąg rachunkowych środki trwałe należy je uwzględnić w odpowiednio ustalonej wartości początkowej. Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) daje dwie możliwości wyceny tych składników majątku, w zależności od sposobu, w jaki spółka weszła w ich w posiadanie. Mamy tutaj możliwą do zastosowania wycenę według:

- ceny nabycia, jeżeli środek trwały został zakupiony, lub

- kosztu wytworzenia, jeśli został on wytworzony we własnym zakresie przez spółkę (art. 28 ust. 1; dalej: uor).

Zgodnie z art. 28 ust. 8 uor do kosztu wytworzenia środka trwałego jednostka powinna zaliczyć koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem środka trwałego za okres jego przygotowywania, budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z jego wytworzeniem, jak m.in. koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu jego finansowania i związanych z nimi różnic kursowych do dnia przyjęcia do użytkowania, w tym również niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy.

Demontaż i wywóz gruzu

Koszty takie jak np. koszty rozbiórki, demontażu czy wywozu gruzu ze starego budynku można uznać za koszty przygotowania do utworzenia nowego środka trwałego, o których mowa w art. 22g ust. 4 ustawy o PIT i w art. 16g ust. 4 ustawy o CIT.

Regulacje te uzasadniają zwiększenie wartości początkowej środka trwałego o koszty związane z działaniami wstępnymi, poprzedzającymi realizację właściwych prac budowlanych i niezbędnymi umożliwieniu realizacji tych prac, jak wydatki na fizyczną likwidację istniejących na terenie inwestycji obiektów i przygotowanie terenu pod budowę nowych obiektów.

Potwierdza to wyrok NSA z 16 czerwca 2011 r. (II FSK 207/10), w którym czytamy: „(...) wydatki związane z samym wyburzeniem tych budynków, mające na celu przygotowanie terenu pod nową inwestycję, bez których to działań nie byłoby możliwe wytworzenie nowych środków trwałych, są ściśle związane z nową inwestycją. Jest też możliwe do wykazania istnienie bezpośredniego związku wydatku z prowadzoną inwestycją wytworzenia nowego środka trwałego". Kolejnym przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 marca 2014 r. (ILPB1/415-48/14-2/AG), w której organ wskazał, że „(...) koszty przeprowadzenia rozbiórki części istniejącego budynku należy przypisać do nakładów na rozbudowę nowopowstającego budynku warsztatowo-administracyjnego". Podobne stanowisko zajęła także Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 7 stycznia 2014 r. (IPTPB3/ 423-392/13-5/KJ) stwierdzając, że „(...) wydatki poniesione na prace związane z wyburzeniem budynku, jako nakłady związane z wytworzeniem nowego środka trwałego, będą stanowiły element jego wartości początkowej. Wydatki te zatem wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości początkowej nowo wybudowanego środka trwałego".

Co z odzyskami

Podczas likwidacji środków trwałych często powstają materiały w postaci m.in. cegieł, gruzu, złomu czy instalacji. Jeśli materiały z odzysku zostaną przyjęte do magazynu jako przydatne w dalszej działalności spółki, powiększają wartość zapasów oraz pozostałych przychodów operacyjnych. Gdy następnie zostaną wydane na potrzeby budowy nowych środków trwałych, zwiększają wartość nowo wytworzonych składników majątku. Inną możliwość stanowi sprzedaż materiałów z odzysku – przychody ze sprzedaży ujmuje się jako pozostałe przychody operacyjne i odpowiednio wartość wydanych z magazynu materiałów obciąża pozostałe koszty operacyjne.

Nie wszystko w odpisach

W przeszłości organy podatkowe przyjmowały, że niezamortyzowana część wartości początkowej środka trwałego likwidowanego w związku z budową na jego miejscu nowego obiektu, jest kosztem bezpośrednio związanym z tą budową, a co za tym idzie wchodzi ona w skład jego wartości początkowej. Pogląd ten wiązał się z tym, że likwidacja niezamortyzowanego w pełni środka trwałego jest koniecznym warunkiem do wytworzenia nowego środka trwałego. Obecnie przyjmuje się korzystniejszą dla podatnika wykładnię, uznając, że powyższa wartość powinna być zaliczona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Ten pogląd znajduje swoje potwierdzenie również w orzecznictwie sądów administracyjnych. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 czerwca 2011 r. (II FSK 207/10) skład orzekający uznał, że koszty uzyskania przychodów mogą stanowić straty powstałe w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te likwidowane są z przyczyny innej, niż utrata przydatności gospodarczej na skutek zmiany rodzaju działalności. Kosztem podatkowym może zatem być niezamortyzowana część wartości początkowej środka trwałego. Nieumorzoną wartość likwidowanego środka trwałego należy uznać za pozostałe koszty operacyjne, gdyż likwidacja środka wiąże się pośrednio z prowadzeniem działalności przez spółkę.

Gdy nie ma zmiany rodzaju działalności

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych istnieje jedynie w przypadku, gdy likwidacja ta nie nastąpiła na skutek zmiany rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej lub jej zlikwidowania przez podatnika (art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT).

Również koszty rozbiórki środka trwałego, w którego miejsce nie powstanie nowy środek trwały mogą zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodu, jeśli nie wiążą się one ze zmianą prowadzonej działalności. Dodatkowo, likwidacja środka trwałego musi mieć ekonomiczne i gospodarcze uzasadnienie, czyli być np. spowodowana nierentowną eksploatacją, zbyt kosztowym remontem, nieopłacalną modernizacją, przestarzałą technologią, znacznym zużyciem technicznym, kradzieżą lub zniszczeniem na skutek pożaru czy powodzi.

Uwaga! Zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Warszawie z 27 sierpnia 2014 r. (IPPB5/ 423-594/14-2/PS) warunkiem koniecznym do zaliczenia kosztów likwidacji środka trwałego do koszów uzyskania przychodów jest jego faktyczna likwidacja. Postawienie środka trwałego w stan likwidacji powoduje ustanie dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W procesie likwidacji środka trwałego wyróżnia się bowiem trzy główne etapy:

1) moment jego przeznaczenia do likwidacji,

2) moment jego postawienia w stan likwidacji, z którym wiąże się jego wyksięgowanie z ewidencji bilansowej, a ujęcie go w ewidencji pozabilansowej,

3) moment zakończenia likwidacji, czyli jego ostateczne wyksięgowanie z ewidencji pozabilansowej.

W związku z powyższym, koszt ten zostanie ujęty w księgach jednorazowo, w dacie zakończenia likwidacji.

Trzy warianty

1.Koszty likwidacji starego środka trwałego, w którego miejsce powstanie nowy, będą kosztem podatkowym poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej nowego środka trwałego, rozliczane na zasadach określonych w art. 16h-16i ustawy o CIT.

2. Koszty niezamortyzowanej części likwidowanych środków trwałych oraz koszty likwidacji środków trwałych, w których miejsce nie powstaną nowe, ujmuje się w kosztach uzyskania przychodu w momencie, w którym środki te zostają faktycznie zlikwidowane.

3. Koszty likwidacji środków trwałych, spowodowane zmianą rodzaju prowadzonej działalności, w ogóle nie stanowią kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych.

Autorki pracują w BSS S.A.

- Czy wartość likwidacji środka trwałego wpływa na wartość początkową nowego środka trwałego, powstającego w miejscu starego? – pyta czytelnik.

Spółki często borykają się z problemem rozliczenia środka trwałego likwidowanego w celu utworzenia w jego miejsce nowego środka składnika majątku. Przykładem takiej sytuacji jest np. wyburzenie starego budynku, wymagającego generalnego remontu, którego koszty przewyższą wartość postawienia w jego miejsce nowego budynku. Podobnie jest w przypadku postawienia nowego, większego magazynu w miejsce starego i zbyt małego dla działalności firmy.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona