Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów zakupił nieruchomość do działalności gospodarczej. Na akcie notarialnym jest ogólna kwota zapłacona zbywcy i obejmuje ona wartość prawa wieczystego użytkowania oraz wartość budynku. Czy w celu ustalenia wartości początkowej środka trwałego podatnik może sam wycenić jaka wartość nabycia dotyczy budynku, a jaka wieczystego użytkowania? – pyta czytelniczka.
Amortyzacji podlegają środki trwałe. Są to stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (zob. art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT)....
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.