Spółka z o.o. zrealizowała inwestycję - budowę budynku z lokalami usługowymi. Zamierza uzyskiwać przychody z wynajmu powierzchni usługowej. Po zawarciu umowy najmu, ale jeszcze przed wprowadzeniem się danego najemcy do lokalu, spółka będzie prowadzić w danych pomieszczeniach prace polegające na dostosowaniu ich do potrzeb konkretnego przyszłego najemcy. Będą to prace typowe. Aranżacja wynajmowanych lokali dla potrzeb poszczególnych najemców będzie bowiem polegała przede wszystkim na montażu ścianek działowych, malowaniu ścian, czy układaniu wykładziny / glazury w konkretnym kolorze. Czy tego typu prace należy uznać za ulepszenia środka trwałego? Czy będą one powiększać wartość początkową budynku? – pyta czytelnik.

Zdarza się, że firmy wynajmujące lokale na życzenie przyszłych najemców wykonują prace aranżacyjne. Takie roboty są niezbędne dla zapewnienia właściwego (z uwzględnieniem potrzeb indywidualnego najemcy) stanu technicznego i eksploatacyjnego lokalu, zwłaszcza utrzymania powierzchni biurowo-usługowych w stanie pozwalającym na ich normalne użytkowanie. Wykonywane prace nie powodują zatem wzrostu wartości użytkowej istniejących środków trwałych ani zmiany sposobu ich wykorzystania. Prace te polegają jedynie na dostosowaniu istniejących już środków trwałych do potrzeb danego najemcy, poprzez w szczególności montaż i demontaż ścianek, malowanie i odświeżanie ścian, założenie i wymianę wykładziny, odpowiednie rozmieszczenie układu instalacji technicznych, montaż i demontaż zabudowy łazienkowej czy innych elementów wystroju wnętrz. Jeśli są to prace typowe, przeprowadzane dla każdego przyszłego użytkownika danego lokalu usługowego, to nie stanowią one ulepszenia środka trwałego (budynku).

Organy podatkowe akceptują pogląd, że koszty ponoszone przez wynajmującego na aranżację lokali najemców w części, w której nie powodują zwiększenia wartości budynku lub innych środków trwałych, są pośrednimi kosztami uzyskania przychodów i w całości podlegają potrąceniu w dacie ich poniesienia (por. interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 lutego 2017 r., 2461-IBPB-1-2.4510.1068.2016.2.ANK).

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 i 4d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1036 ze zm.)