Nowelizacja przepisów o podatku od przychodów z budynków, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r., wprowadziła spore zamieszanie wśród podmiotów czerpiących korzyści z najmu albo dzierżawy nieruchomości. Przypomnijmy, że podatek od przychodów z budynków funkcjonuje od 2018 roku. Został wprowadzony do ustaw podatkowych regulujących CIT oraz PIT jako tzw. minimalny podatek dochodowy dla podatników osiągających przychody z nieruchomości. Celem tego podatku, zgodnie z uzasadnieniem do nowelizacji, jest ochrona dochodów budżetowych przed domniemaną optymalizacją podatkową w podatkach dochodowych, której mieli dopuszczać się m.in. podatnicy osiągający przychody z nieruchomości.
Od 1 stycznia 2019 r. podatnikami podatku od przychodów z budynków są podatnicy CIT oraz PIT osiągający przychody ze środka trwałego będącego budynkiem, który stanowi ich własność albo współwłasność, jeżeli budynek został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.