fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ulga B+R obejmuje pensję za czas szkoleń i konferencji pracowników - wyrok WSA

Wiele rodzimych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową, nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. A mogłyby przecież korzystać z ulg podatkowych – twierdzą eksperci.
shutterstock
Pracownicy zatrudnieni w celu realizowania działalności badawczo-rozwojowej mogą uczęszczać na szkolenia i konferencje, wyjeżdżać na delegacje i wizyty studyjne do zakładów produkcyjnych, uczelni i innych laboratoriów. Nie ma podstaw, aby wynagrodzenie za czas takiej usprawiedliwionej nieobecności wyłączać z kosztów kwalifikowanych.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 19 czerwca 2019 r. (III SA/Wa 2665/18).

Podatnik będący spółką akcyjną jest producentem leków, suplementów diety i produktów medycznych. W celu opracowania nowych oraz rozwoju obecnych produktów podatnik nabywa usługi badawczo-rozwojowe, opracowania eksperckie oraz prowadzi prace we własnym zakresie. Spółka wskazała, że działania te wymagają często dużej ilości czasu i w związku z tym możliwe jest, że koszty takich działań stają się kosztami uzyskania przychodów w dwóch odrębnych latach podatkowych. Podatnik zatrudnia pracowników, których zadaniem jest realizacja działalności badawczo-rozwojowej. Poza realizacją głównej działalności, pracownicy ci mają inne obowiązki, korzystają z przysługujących im urlopów oraz zwolnień lekarskich. W dotychczas prowadzonej ewidencji dotyczącej działalności opisanej powyżej, podatnik na potrzeby rachunkowości finansowej oraz zarządczej i kontrolingu ujmuje całą wartość wynagrodzeń t...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA