fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

NSA: darmowy posiłek dla pracowników a PIT

123RF
Darmowe wyżywienie dla pracowników czasowo przeniesionych do pracy poza miejsce zamieszkania to opodatkowany przychód.

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko fiskusa, które może uderzyć po kieszeni tysiące pracowników. Uznał, że gdy firma zapewnia wyżywienie dla pracowników czasowo przeniesionych do pracy poza stałe miejsce zamieszkania, trzeba od tego świadczenia naliczyć PIT.

Sprawa dotyczyła pracowników firmy, która zajmuje się nadzorowaniem budowy farm wiatrowych nad morzem. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że w związku z realizacją inwestycji wysyła na miejsce swoich pracowników. Nie chodzi o podróże służbowe, ale o tzw. czasowe przeniesienie, ewentualnie oddelegowanie do innego miejsca pracy.

Spółka zapytała, czy w takim przypadku zapewnienie pracownikowi zakwaterowania oraz wyżywienia w miejscu oddelegowania do pracy w terenie podlega opodatkowaniu PIT. Sama uważała, że zapewnienie pracownikowi świadczeń związanych z właściwym wykonywaniem umowy o pracę, m.in. wyżywienia i noclegu, nie powinno w ogóle stanowić dla niego przychodu.

Fiskus potwierdził, że darmowe noclegi dla pracowników nie są ich przychodem. Dopatrzył się jednak podstaw do opodatkowania przy posiłkach. W ocenie urzędników, gdy firma pokrywa (zwraca) pełne lub częściowe koszty wyżywienia pracownika, robi to w jego interesie, a nie swoim. Pracownik ma wymierną korzyść, bo zakup jedzenia to wydatek, który musi ponosić niezależnie od wykonywania obowiązków służbowych. Przy czym, jak tłumaczył fiskus, dotyczy to zarówno finansowania wyżywienia w ramach podróży służbowej, jak i wyjazdów, które nią nie są.

Spółka nie zgadzała się z taką wykładnią przepisów. Przekonywała, że celem wydatków na wyżywienie jest zapewnienie właściwych warunków pracy.

Ta argumentacja nie przekonała jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Ostatecznie racji pracodawcy i jego pracownikom nie przyznał NSA.

Jak tłumaczył sędzia sprawozdawca Mirosław Surma, fiskus, a potem WSA prawidłowo odwołały się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. nieodpłatnych świadczeń dla pracowników (K 7/13). W świetle tego orzeczenia w przypadku kwalifikacji darmowych świadczeń dla pracowników jako przychodu istotne są trzy elementy: czy świadczenie jest spełniane za zgodą pracownika, czy jest spełniane w jego interesie (powoduje po jego stronie korzyść). I wreszcie, czy jest możliwość przypisania konkretnemu pracownikowi wartości świadczenia, z którego skorzystał.

W ocenie NSA w spornej sprawie wyżywienie na koszt pracodawcy to konkretna korzyść po stronie pracownika. Spożywanie posiłków leży bowiem w interesie pracowników, a nie pracodawcy. Wartość świadczenia jest więc ich przychodem. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 2581/16

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA