fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Dwie firmy, dwa podatki

www.sxc.hu
Płacenie ryczałtu w jednoosobowej działalności nie wyklucza rozliczania według skali dochodów ze spółki cywilnej.

Przedsiębiorca może prowadzić własną firmę i jednocześnie być wspólnikiem w spółce osobowej. Obie formy działalności mogą być różnie rozliczane. Takie są wnioski z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpił o nią przedsiębiorca, który działa już w spółce cywilnej i dochody rozlicza według skali. Chce otworzyć nową firmę. Będzie to jednoosobowa działalność. Zamierza rozliczać się ryczałtem. Natomiast dochody ze spółki będą opodatkowane na starych zasadach.

Czy to możliwe? Tak. Osoby zakładające działalność gospodarczą mają prawo do wyboru ryczałtu. Z pewnymi wyjątkami, o których mówi ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przykładowo, z tej formy rozliczenia wyłączone są osoby wykonujące niektóre zawody bądź świadczące usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, np. prawnicze, księgowe, zarządzania. Nie są natomiast wykluczeni z ryczałtu przedsiębiorcy, którzy prowadzą inną działalność (także w spółce cywilnej) opodatkowaną na zasadach ogólnych.

W jednym roku zatem możliwe jest rozliczanie firmowych zysków w dwóch formach: według skali podatkowej (dochody ze spółki cywilnej), podatkiem ryczałtowym (przychody z jednoosobowej działalności).

O wyborze ryczałtu trzeba zawiadomić urząd skarbowy do 20 stycznia. Jeżeli zakładamy firmę w trakcie roku, zawiadomienie przesyłamy do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

numer interpretacji: 0115-KDIT3.401 1.216.2017.1.AW

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA