Wydatki na remont nie zwiększają podstawy amortyzacji

Wartość początkową środków trwałych powiększają jedynie wydatki o charakterze ulepszeniowym. Kwoty przeznaczone na remont składnika majątku są odnoszone wprost w koszty uzyskania przychodu, a nie poprzez odpisy.

Publikacja: 01.10.2018 00:01

Wydatki na remont nie zwiększają podstawy amortyzacji

Foto: Adobe Stock

Zamierzamy wymienić zużyty silnik w samochodzie dostawczym na nowy. Nowy silnik będzie miał te same parametry, które miał kiedyś ten stary. Czy w wyniku takiej wymiany zmieni się wartość samochodu (środka trwałego w firmie) i tym samym zwiększy się wysokość rozliczanych odpisów amortyzacyjnych? – pyta czytelniczka.

Czytaj także: Jednorazowa amortyzacja do 100 tys. zł rocznie dla wszystkich

Wartość środka trwałego zwiększa się w przypadku poniesienia na ten środek nakładów ulepszeniowych. W przypadku remontu wartość składnika majątku się nie zmienia.

W praktyce organów podatkowych przyjmuje się, że istotą remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego użytkowanego środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych, niezmieniające jego charakteru i funkcji, a następujące w trakcie eksploatacji środka trwałego i będące wynikiem tej eksploatacji (zużycia) oraz niezwiększające jego wartości początkowej. Wymiana zużytych elementów środka trwałego na nowe ma charakter odtworzeniowy, przywracający jedynie jego pierwotną wartość użytkową i niezmieniający jego charakteru (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 27 stycznia 2015 r., IBPBI/1/415-1338/14/ZK; interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 1 kwietnia 2014 r., IBPBI/2/423-214/14/BG; interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 września 2013 r., ITPB1/415-733/13/PSZ).

Ulepszenie środka trwałego polega natomiast na dokonywaniu nakładów na ten środek, które powodują wzrost wartości użytkowej tego środka.

Na czym polega różnica

Różnica między nakładami na remont a nakładami na ulepszenie środków trwałych polega na tym, że pierwsze z nich zmierzają do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środków trwałych, natomiast drugie do podjęcia, rozszerzenia działalności w drodze przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, powodującej istotną zmianę cech użytkowych środków trwałych. Nie można przy tym uznać, że każda wymiana zużytych elementów środka trwałego na nowe z zastosowaniem nowocześniejszych materiałów jest ulepszeniem. Przy ocenie wydatków należy brać pod uwagę zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą i postęp techniczny, mające wpływ na sposób i środki realizowania robót objętych tym pojęciem.

Jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 5 lutego 2016 r. (ITPB3/4510-631/15/MJ) „(...) Przed zakwalifikowaniem określonych wydatków do inwestycji lub remontów, należy każdorazowo w stosunku do konkretnego środka trwałego szczegółowo przeanalizować zakres rzeczowy wykonywanych robót, porównując je do stanu istniejącego na podstawie dokumentacji technicznej, a w przypadku wątpliwości co do prawidłowej kwalifikacji poniesionych wydatków oprzeć się na opinii biegłego do spraw budowlanych, który w oparciu o stosowną dokumentację i oględziny wypowie się co do charakteru poniesionych nakładów. (...)."

Części o takich samych parametrach

Wydatki na remont mogą dotyczyć wymiany zużytych lub uszkodzonych części składowych lub urządzeń peryferyjnych pod warunkiem, że wymiana tych składników technicznych nie zwiększa wartości użytkowej danego środka trwałego, tzn. wymiana następuje na części lub urządzenia o tych samych właściwościach użytkowych/technicznych. Jeżeli w wyniku wymiany części składowej lub urządzenia peryferyjnego doszłoby jednak do zwiększania wartości użytkowej danego środka trwałego, to o poniesione wydatki należy zwiększyć jego wartość początkową.

Przykład

Firma A wymieniła zużyty silnik w samochodzie na nowy (tego samego modelu co wymieniony). Wymiana silnika ma charakter odtworzeniowy i wydatki poniesione na zakup części zamiennej (silnika) nie powinny powiększać wartości początkowej samochodu.

Wydatki remontowe zasadniczo zalicza się w koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia (z uwzględnieniem zasad ich rozliczania według prawa bilansowego).

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna:

art. 22g ust. 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1509 ze zm.)

art. 16g ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1036 ze zm.)

Zamierzamy wymienić zużyty silnik w samochodzie dostawczym na nowy. Nowy silnik będzie miał te same parametry, które miał kiedyś ten stary. Czy w wyniku takiej wymiany zmieni się wartość samochodu (środka trwałego w firmie) i tym samym zwiększy się wysokość rozliczanych odpisów amortyzacyjnych? – pyta czytelniczka.

Czytaj także: Jednorazowa amortyzacja do 100 tys. zł rocznie dla wszystkich

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara