Takie stanowisko wyraził minister finansów w interpretacji ogólnej z 15 września 2020 r. (DD3.8201.1.2018).
Komentowana interpretacja jest zwieńczeniem prac trwających w resorcie finansów od stycznia 2019 r. Stanowi ona podsumowanie praktyki orzeczniczej i interpretacyjnej ostatnich lat oraz wyjaśnia rozbieżności w stosowaniu przepisów prawa odnoszących się do korzystania przez twórców (w szczególności zatrudnionych w ramach stosunku pracy) z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów.
W pierwszej kolejności minister finansów odniósł się do zakresu podmiotowego i przedmiotowego regulacji dotyczących honorariów autorskich na gruncie przepisów o PIT. Przytoczona została definicja utworu jako każdego przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonego w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, w tym także w postaci nieukończonej.
Czytaj także: PIT: 50-proc. koszty dla programistów ciągle budzą w...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.