fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

50-proc. koszty dla twórców doczekały się interpretacji ogólnej

AdobeStock
Pracodawcy wypłacający honoraria autorskie pracownikom mogą stosować wyższe, 50-proc. koszty uzyskania przychodów, jeżeli zostaną spełnione szczegółowe warunki m.in. w zakresie rozporządzenia prawami autorskimi, wyceny honorarium oraz właściwego udokumentowania utworów.

Takie stanowisko wyraził minister finansów w interpretacji ogólnej z 15 września 2020 r. (DD3.8201.1.2018).

Komentowana interpretacja jest zwieńczeniem prac trwających w resorcie finansów od stycznia 2019 r. Stanowi ona podsumowanie praktyki orzeczniczej i interpretacyjnej ostatnich lat oraz wyjaśnia rozbieżności w stosowaniu przepisów prawa odnoszących się do korzystania przez twórców (w szczególności zatrudnionych w ramach stosunku pracy) z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów.

W pierwszej kolejności minister finansów odniósł się do zakresu podmiotowego i przedmiotowego regulacji dotyczących honorariów autorskich na gruncie przepisów o PIT. Przytoczona została definicja utworu jako każdego przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonego w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, w tym także w postaci nieukończonej.

Czytaj także: PIT: 50-proc. koszty dla programistów ciągle budzą w...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA