Skarbówka: blogerowi przysługują 50-procentowe koszty autorskie

Prowadzenie własnej strony to działalność publicystyczna. Twórca bloga zapłaci niższy podatek dzięki zastosowaniu kosztów autorskich.

Publikacja: 25.09.2019 08:04

Skarbówka: blogerowi przysługują 50-procentowe koszty autorskie

Foto: 123RF

Skarbówka zgadza się, że blogerowi przysługują 50-procentowe koszty, ponieważ prowadzi działalność publicystyczną.

Takie rozstrzygnięcie zawiera najnowsza interpretacja.

Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w postaci nauki polskiego jako języka obcego. Udziela lekcji indywidualnie oraz na zlecenie szkoły językowej. Teraz planuje wydać podręcznik do nauki języka polskiego dla obcokrajowców oraz prowadzić blog o tej tematyce. Obydwie aktywności będą wykonywane na zlecenie firmy, z którą zawarła umowę o dzieło.

Zapytała, do jakiego źródła powinna zaliczyć przychody uzyskane na podstawie umowy oraz czy może zastosować 50-proc. koszty. Jej wątpliwości budzi zwłaszcza odliczenie kosztów autorskich od bloga, ponieważ jest to nowa aktywność, uwarunkowana szybkim rozwojem technologii. Chciała uzyskać potwierdzenie, że prowadzenie bloga czy kanałów na mediach społecznościowych jest działalnością publicystyczną. Autor wpisów wyraża w ten sposób swoje poglądy, które mają charakter indywidualny oraz twórczy.

Czytaj także:

Czy bloger może wrzucić w koszty wydatki na ubrania i kosmetyki

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z takim stanowiskiem. Na wstępie zaznaczył, że w tym przypadku należy zastosować art. 18 ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów. Umowy o dzieło nie będą miały związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Skoro ich przedmiotem są prawa autorskie do podręcznika oraz wpisów na bloga tematycznego, to przychody z tego tytułu należy zaliczyć do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, tj. z odpłatnego zbycia praw majątkowych.

Według skarbówki o kwalifikacji do danego źródła przesądza treść zawartej umowy, nie zaś jej forma (np. umowa o dzieło czy zlecenia). Jeśli przedmiotem umowy są prawa autorskie, to przychody z tego tytułu zalicza się do praw majątkowych. Nie ma znaczenia podmiot, z którym zawarta została umowa ani moment jej podpisania (przed stworzeniem utworu – dzieła, czy też po jego powstaniu).

Dyrektor KIS przypomniał też, że zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT koszty uzyskania niektórych przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich wynoszą 50 proc. uzyskanego przychodu. W roku podatkowym koszty te nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. Od 1 stycznia 2018 r. z podwyższonych kosztów mogą skorzystać wyłącznie ci podatnicy, którzy prowadzą określony rodzaj działalności wskazany w 22 ust. 9b ustawy o PIT. Jest to m.in. działalność twórcza w dziedzinie literatury (pkt 1) oraz działalność publicystyczna (pkt 4).

Wnioskodawczyni osiągająca przychód z tytułu odpłatnego zbycia praw majątkowych jest uprawniona do zastosowania kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT – napisał w interpretacji dyrektor KIS.

Nr interpretacji: 0115-KDIT2-1.4011.296.2019.2.MN

Skarbówka zgadza się, że blogerowi przysługują 50-procentowe koszty, ponieważ prowadzi działalność publicystyczną.

Takie rozstrzygnięcie zawiera najnowsza interpretacja.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe