fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Polisa od utraty dochodu nie da kosztu - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Przedsiębiorca nie odliczy wydatków na ubezpieczenie od utraty zarobków w wyniku choroby lub wypadku.

W czasie epidemii wielu przedsiębiorców obawia się pogorszenia sytuacji finansowej. Zawierają więc dobrowolne umowy ubezpieczenia od utraty dochodów. Fiskus uważa jednak, że takie polisy nie mają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Taką interpretację otrzymał informatyk prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który rozważa zakup ubezpieczenia od utraty dochodu w następstwie nieszczęśliwych wypadków i chorób. Polisa obejmuje całkowitą okresową niezdolność do pracy.

Czytaj też: PIT:

Zapytał, czy będzie to dla niego koszt uzyskania przychodu. Stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest negatywne. Według niego wydatek na dobrowolne ubezpieczenie nie jest ponoszony w celu osiągnięcia przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Nie można też stwierdzić, że przyczyni się do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Według skarbówki celem wydatku jest przede wszystkim zabezpieczenie bytu wnioskodawcy na wypadek niezdolności do pracy wskutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby. Konieczność opłacenia polisy nie zależy od tego, czy ubezpieczony jest przedsiębiorcą czy osobą fizyczną. Otrzymane odszkodowanie – po zdarzeniu objętym ubezpieczeniem – nie będzie przychodem z działalności gospodarczej.

„Wydatek związany z zakupem ubezpieczenia od utraty dochodu stanowi wydatek osobisty" – stwierdził w interpretacji dyrektor KIS. To oznacza, że przedsiębiorca nie może go odliczyć.

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011.445.2020.1.EC

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA