fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Budżet bez PIT i CIT jest możliwy

123RF
Każdy pracownik może zyskać dodatkowe 500 zł miesięcznie i odłożyć ponad 2 tys. zł rocznie. Jak to osiągnąć? Znieść podatki dochodowe.

Mimo iż podatki dochodowe stanowią ponad 23 proc. wpływów do budżetu, to warto zastanowić się nad ich zniesieniem. Przepisy o CIT i PIT są przestarzałe, skomplikowane, a niejasne zasady są przyczyną nierówności w opodatkowaniu przedsiębiorców. Kancelaria Kochański i Partnerzy przygotowała na ten temat raport „Budżet 4.0. Polska bez CIT i PIT" i do dyskusji zaprosiła wybitnych przedstawicieli świata nauki.

– Po zniesieniu PIT każdy pracownik otrzymałby dodatkowo 500 zł dochodu rozporządzalnego miesięcznie. Efektem byłby skokowy wzrost konsumpcji, który wyrównałby ubytek w budżecie – mówiła podczas piątkowej konferencji Agata Dziwisz, adwokat i partner w kancelarii. Z kolei zniesienie CIT przyczyniłoby się do wzrostu o 15,7 proc. nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw. Wzrost PKB byłby wyższy o dodatkowe 3,3 proc.

Dr Izabela Andrzejewska-Czernek, radca prawny w Kochański i Partnerzy, wskazała na argumenty za pozostawieniem tych danin. Przede wszystkim na ich zniesieniu straciłby samorząd terytorialny. Jej zdaniem warto rozważyć opcję połowiczną: znieść PIT, co już częściowo wdrożono dla osób do 26. roku życia.

– Ustawy są źle napisane. Przykładowo raportowanie schematów podatkowych (MDR) występuje w całej UE, ale tylko w Polsce sprawia tyle problemów – mówiła.

Zaproszeni do dyskusji eksperci zgodzili się, że mimo iż likwidacja podatków dochodów byłaby trudna, to powstaje ogromne pole do dyskusji.

– Należy rozmawiać o poziomie opodatkowania. Zawsze też lepiej jest, by więcej było podatków pośrednich niż bezpośrednich – powiedział prof. Witold Orłowski.

Prof. Robert Gwiazdowski przypomniał, że jest współautorem koncepcji likwidacji podatków i już ponad 20 lat głosił hasło „dochodowy musi odejść". Jego zdaniem to danina, która przyczynia się do inwigilacji obywateli. Lepsze są podatki konsumpcyjne, a w gospodarce – przychodowe.

Prof. Wojciech Morawski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu stwierdził, że do tej kwestii należy podejść rozważnie, gdyż trudno byłoby wyrównać straty polskiego budżetu. Nie zrekompensują go podatki pośrednie i majątkowe, gdyż płacą je ci, którzy zarabiają.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA