Korekty podatkowe uciążliwe dla firm

Przez błąd w nowych przepisach firmy nadal będą robić uciążliwe wsteczne poprawki w rozliczeniach.

Aktualizacja: 22.09.2015 06:11 Publikacja: 22.09.2015 06:00

Korekty podatkowe uciążliwe dla firm

Foto: 123RF

Przedsiębiorcom miało ubyć biurokratycznych obowiązków związanych z korektą podatków. Nie wyszło. Rząd zrobił nowelizację, ale zepsuł przepisy przejściowe.

– Wynika z nich, że nowe regulacje stosujemy tylko do starych transakcji. To bubel dużego kalibru – mówi doradca podatkowy Tomasz Piekielnik.

Chodzi o rozliczanie często zdarzających się w obrocie gospodarczym zwrotów towarów, reklamacji, rabatów czy zmian prognozowanej wcześniej przez strony kontraktu ceny. Fiskus chce, aby w takich sytuacjach zawsze, niezależnie od przyczyn poprawki, robić wsteczne korekty.

Dużo pracy dla księgowych

To duży problem, zwłaszcza wtedy, gdy przedsiębiorcy cofają się do zamkniętego już okresu rozliczeniowego, np. poprzedniego roku. Muszą jeszcze raz przeliczyć zobowiązanie i złożyć ponownie deklaracje. Na dodatek czasami się okazuje, że przez taką wsteczną korektę wychodzi im zaległość podatkowa.

Nic dziwnego, że firmy z utęsknieniem czekały na nowelizację zdejmującą z nich ten uciążliwy obowiązek. Doczekały się, od 1 stycznia 2016 r. ma obowiązywać zasada, że jeśli pierwotna faktura jest prawidłowa, a korygującą wystawiamy z przyczyn powstałych już po transakcji (np. obniżenie ceny w wyniku ugody czy uwzględnienie reklamacji), to można ją rozliczyć na bieżąco.

– I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fatalnie skonstruowany przepis przejściowy – mówi Michał Roszkowski, radca prawny, partner w kancelarii Accreo. – Wynika z niego wyraźnie, że nowe zasady korekty dotyczą tylko przychodów i kosztów powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy. To naruszenie abecadła prawniczej legislacji – dodaje.

Nowe zasady do starych transakcji

– Jeśli więc przedsiębiorca sprzedał towary w sierpniu 2015 r., a zwrotu dokona w maju 2016 r., będzie mógł skorygować przychód na bieżąco. Jeśli jednak do transakcji dojdzie w sierpniu 2016 r., a zwrot nastąpi w maju 2017 r., nowe, korzystne zasady korekty go nie dotyczą – tłumaczy Tomasz Piekielnik.

– Aby „uratować" nowe przepisy, trzeba będzie stosować wykładnię systemową i celowościową. Co nie będzie wcale łatwe, bo ich językowe brzmienie nie pozostawia większych wątpliwości – mówi Michał Roszkowski.

Przygotowana przez rząd i uchwalona przez Sejm nowelizacja (ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów) czeka na podpis prezydenta.

Jarosław ?Żemantowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Chmieliński & Żemantowski

W każdej nowelizacji przepisów o PIT i o CIT powinno być wyraźnie zapisane, od kiedy obowiązują nowe regulacje i jakich dotyczą dochodów, np. osiągniętych od 1 stycznia danego roku. Jeśli ustawodawca chce, aby je stosować do wcześniejszych zdarzeń, powinien to wyraźnie wyartykułować. Omawiana nowelizacja narusza te zasady legislacji. Efekt mamy taki, że rząd – chcąc uprościć życie przedsiębiorcom – sprokurował kolejną prawną pułapkę, narażając na konflikt z fiskusem przedsiębiorców, którzy zdecydują się skorzystać z nowych rozwiązań. To zresztą niejedyny błąd. Nowe przepisy (przypominam – wchodzące w życie 1 stycznia 2016 r.) odsyłają do regulacji o zatorach płatniczych, które już w przyszłym roku nie będą obowiązywać. Reasumując, nowelizacja jest kolejnym przykładem stanowienia prawa podatkowego marnej jakości, pisanego na kolanie, i to w sprawach o ogromnym znaczeniu gospodarczym.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego