fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Można uniknąć PIT od rabatów dla pracowników

123RF
Jeśli zniżka od pracodawcy przysługuje też rodzinie zatrudnionego, fiskus nie weźmie podatku.

Jest dobra wiadomość dla pracowników, którzy dostają ulgi od pracodawcy. Nie muszą płacić podatku, jeśli do zniżki uprawnione są też inne osoby, np. członkowie rodziny. Skarbówka to potwierdza.

– Poszerzenie kręgu osób mających prawo do rabatu to dobry i prosty sposób na wyeliminowanie ryzyka opodatkowania – mówi Beata Hudziak, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii 8Tax.

Potwierdza to Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC. – Oczywiście firma, która przyznaje zniżki, musi opisać w regulaminie akcji, komu przysługują – tłumaczy.

Korzyść dla wielu...

Przypomnijmy, że w „Rzeczpospolitej" z 11 kwietnia br. pisaliśmy o niekorzystnych dla podatników interpretacjach oraz wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Wynikało z nich, że zniżka dla pracownika to korzyść majątkowa, którą trzeba opodatkować. Gdyby nie zatrudnienie w danej firmie, beneficjent musiałby bowiem zapłacić za towar bądź usługę pełną kwotę.

Zdaniem fiskusa wartość takiego rabatu należy rozliczyć tak jak wynagrodzenie. Pracownik powinien zapłacić więc – w zależności od wysokości pozostałych dochodów – 18 lub 32 proc. PIT.

W artykule wspomnieliśmy też, że można uniknąć podatku, jeśli zniżka przyznana jest większej grupie osób, nie tylko pracownikom. Ta metoda poskutkowała w sprawie rozpatrywanej przez Izbę Skarbową w Warszawie.

Chodziło w niej o karty rabatowe na paliwo. Spółka przyznała je zarówno pracownikom, jak i członkom ich rodzin. Argumentowała, że ulga nie jest profitem wynikającym ze stosunku pracy, ponieważ mają do niej prawo też inne osoby.

...przychód dla nikogo

Co na to fiskus? Podkreślił, że o zakwalifikowaniu świadczenia do przychodów ze stosunku pracy decyduje to, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik, czy także inna osoba, niezwiązana z pracodawcą. I potwierdził, że korzystanie na jednakowych warunkach z kart rabatowych przez pracowników spółki i osoby, które nie są zatrudnione, będzie dla wszystkich neutralne podatkowo (interpretacja nr IPPB4/4511-1009/16-2/MS).

– Ta zasada ma zastosowanie bez względu na to, czy zniżka dotyczy usług bądź towarów pracodawcy, czy też firmy, z którą współpracuje i od której dostał karty rabatowe dla swoich pracowników (tak jak w opisanej interpretacji) – mówi Beata Hudziak.

– W tej sprawie można też argumentować, że rabat nie jest dodatkowym świadczeniem dla pracownika, tylko zwyczajną obniżką ceny. I tak będzie musiał ponieść wydatek, tyle że niższy – podpowiada Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Paweł Łabno, doradca podatkowy z kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka, dodaje, że skarbówka, gdyby nawet chciała, miałaby problemy z dokładnym wyliczeniem wielkości przychodu w takiej sytuacji. Musiałaby bowiem dokładnie zweryfikować, kto, kiedy i z jakiego rabatu skorzystał.

Kiedy powstaje przychód

Spory o dodatkowe świadczenia

Fiskus zawsze patrzył łakomym okiem na bonusy dla pracowników. Po korzystnym dla podatników wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed dwóch lat w wielu sprawach jednak ustąpił (przede wszystkim opodatkowania uczestników imprez integracyjnych). Nadal jednak w wielu miejscach szuka u pracowników dodatkowych przychodów. Przykładowo, w „Rzeczpospolitej" z 2 sierpnia br. pisaliśmy o tym, że minister finansów zmienił interpretacje w sprawie zwrotu wydatków na przejazdy i noclegi. Twierdzi, że zwracane kwoty są przychodem dla pracowników.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA