fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ceny transferowe: kiedy zaktualizować studia porównawcze

Adobe Stock
Ze względu na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią i na upływ trzyletniego okresu od przygotowania poprzednich analiz, podatnicy powinni dostosować je do nowych warunków rynkowych jeszcze w tym roku.

W roku 2020 kończy się ważność analiz porównawczych przygotowanych w roku 2017 (kiedy były wymagane po raz pierwszy). Tym samym niebezpodstawna jest wątpliwość podatników o aktualizację studiów porównawczych i jej termin. W związku z pandemią wprowadzono wiele nowych regulacji, w tym tzw. tarczę antykryzysową 4.0, która opóźniła terminy wymagalności przygotowania dokumentacji i innych obowiązków z zakresu cen transferowych. Podatnicy skupili się na ratowaniu swoich biznesów i w znakomitej większości przypadków skorzystali z możliwości przełożenia momentu, w którym będą musieli zmierzyć się z koniecznością raportowania informacji o transakcjach z podmiotami powiązanymi.

Czytaj także:

Analiza porównawcza: które wartości należy uznać za poziom rynkowy rentowności

Zmiana otoczenia ekonomicznego

O ile zmiany przepisów podatkowych zazwyczaj budzą wątpliwości podatników, o tyle bieżący rok jest wyjątkowy ze względu na nowe warunki ekonomiczne...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA