fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Można zrobić korektę i rozliczyć IP Box za ubiegły rok

Adobe Stock
Wyroki sądów administracyjnych potwierdzają, że odrębna ewidencja dla celów zastosowania 5-proc. stawki PIT lub CIT od dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej nie musi być prowadzona na bieżąco.

Pierwszym wyrokiem, w którym wojewódzki sąd administracyjny ustosunkował się do kwestii prowadzenia przez podatników ewidencji na potrzeby skorzystania z ulgi IP Box, był wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 30 lipca 2020 r. (I SA/Go 115/20).

W zaskarżonej do sądu decyzji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówił podatnikowi prawa do zastosowania ulgi IP Box stwierdzając, że odrębna ewidencja, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT, sporządzona dopiero na potrzeby rozliczenia nie wypełnia przesłanek ustawowych. Uznał również, że stworzenie takiej ewidencji tylko po to, aby wypełnić ustawowy obowiązek, nawet w sytuacji, kiedy na jej podstawie możliwe będzie prawidłowe określenie podstawy opodatkowania preferencyjną stawką, przekreśla uprawnienie do jej zastosowania.

Czytaj także: IP Box: 5-proc. stawka podatku od dochodów z praw własności intelektualnej nadal budzi wątpliwości

Ważny jest cel, a nie termin

Z takim rozumieniem przepisów ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA