Korekta kosztów po wycofaniu auta z firmy

Fiskus chce, aby przedsiębiorca przekazujący firmowy majątek na potrzeby osobiste zmniejszał podatkowe koszty.

Publikacja: 17.09.2015 02:00

Prowadzę firmę usługową i rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W zeszłym roku kupiłem na potrzeby działalności samochód osobowy. Założyłem, że będę używał auto krócej niż rok, nie zaliczałem go więc do środków trwałych, tylko cały wydatek od razu wpisałem w księdze jako koszt uzyskania przychodów. Teraz, po 11 miesiącach wykorzystywania pojazdu w działalności, chcę go wycofać z firmy. Czy muszę korygować koszty? – pyta czytelnik.

Przepisy nie nakładają wprost takiego obowiązku. Ostatnie interpretacje fiskusa są jednak niekorzystne dla przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że przy rozliczaniu wydatków poniesionych na firmowy majątek duże znaczenie ma przewidywany okres jego używania. O tym, jak długo dana rzecz będzie wykorzystywana w działalności, decyduje sam przedsiębiorca. Jeśli przewiduje, że równo rok albo krócej, to wydatki na nabycie może bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie musi jej amortyzować. Jeśli po roku sprzęt nadal jest w firmie, to powinien skorygować koszty, naliczyć odsetki i rozpocząć amortyzację.

Przepisy nie przewidują jednak skutków innej sytuacji – gdy przedsiębiorca wcześniej wycofa urządzenie z firmowego majątku i przeznaczy je na prywatne potrzeby, tak jak w przypadku opisanym przez czytelnika. Na pewno nie powstanie u niego przychód. Ustawa o PIT mówi bowiem tylko o przychodzie z odpłatnego zbycia firmowego składnika majątku (art. 14 ust. 2 pkt 1). Nie jest natomiast „odpłatnym zbyciem" wycofanie auta z firmy i przekazanie na własne potrzeby.

Czy po wycofaniu samochodu z majątku firmy przedsiębiorca powinien skorygować koszty? Jeszcze kilka lat temu fiskus uważał, że nie. Przykładowo, katowicka Izba Skarbowa w interpretacji z 15 września 2010 r. (IBPBI/1/415-713/10/AP) kategorycznie stwierdziła: „Czynność wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby osobiste, na gruncie ustawy o PIT nie rodzi żadnych skutków podatkowych w tym podatku".

Ostatnio skarbówka nie jest już jednak tak liberalna. Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 7 stycznia 2015 r. (IPPB1/415-1174/14-2/KS): „jeżeli wydatki na nabycie rzeczowego składnika majątku zużywającego się stopniowo w postaci samochodu osobowego wnioskodawca zaliczy ze względu na jego przewidywany okres używania krótszy niż rok bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów, a następnie przed upływem roku wycofa go z działalności gospodarczej i przekaże na cele osobiste, to będzie zobowiązany skorygować koszty uzyskania przychodów o całą kwotę wydatków na jego nabycie, uprzednio zaliczoną w ich ciężar. (...) Trudno bowiem uznać, że wydatek na nabycie rzeczowego składnika majątku zużywającego się stopniowo będzie poniesiony w celu uzyskania przychodów, skoro składnik ten (samochód osobowy) może zostać przed upływem 1 roku wycofany z działalności gospodarczej i przekazany (przeznaczony) na cele osobiste podatnika".

Także w interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 26 sierpnia 2015 r. (IPTPB1/4511-296/15-5/KO) podkreślono, że: „w sytuacji, kiedy podatnik wydatek na zakup rzeczowego składnika majątku zużywającego się stopniowo zaliczył jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów ze względu na jego przewidywany okres używania krótszy niż rok, a następnie przed upływem roku wycofa go z działalności na cele osobiste, jest zobowiązany skorygować koszty o całą kwotę uprzednio zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów".

Można polemizować z tym stanowiskiem, argumentując, że przedsiębiorca faktycznie wykorzystywał daną rzecz na potrzeby działalności i ma prawo do naliczenia kosztów. Wiąże się to jednak z ryzykiem sporu z fiskusem.

Prowadzę firmę usługową i rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W zeszłym roku kupiłem na potrzeby działalności samochód osobowy. Założyłem, że będę używał auto krócej niż rok, nie zaliczałem go więc do środków trwałych, tylko cały wydatek od razu wpisałem w księdze jako koszt uzyskania przychodów. Teraz, po 11 miesiącach wykorzystywania pojazdu w działalności, chcę go wycofać z firmy. Czy muszę korygować koszty? – pyta czytelnik.

Pozostało 85% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów