PIT twórcy: do jakiego źródła zaliczyć przychody fotografa, grafika

Wynagrodzenie profesjonalnego fotografa za usługi fotograficzne i graficzne może być opodatkowane jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Aktualizacja: 17.09.2017 19:35 Publikacja: 17.09.2017 15:41

PIT twórcy: do jakiego źródła zaliczyć przychody fotografa, grafika

Foto: Fotolia

Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 29 czerwca 2017 r. (0113-KDIPT2-1.4011.123.2017.1.KU).

O wydanie interpretacji zwrócił się podatnik dysponujący uprawnieniami profesjonalnego fotografa, którego działalność obejmuje odpłatne wykonywanie zdjęć na imprezach okolicznościowych, a także ich druk i obróbkę graficzną. Zleceniodawcy podatnika wyznaczają dzień i miejsce wykonania zdjęć, ale nie ustalają sposobu wykonania fotografii, rodzaju użytego sprzętu czy wymagań warsztatowych dla wykonania zlecenia.

Podatnik promuje swą działalność na portalu społecznościowym, na którym zamieszcza wykonane zdjęcia, opatrzone jego podpisem. Efekt swej aktywności określa dziełem, za którego wykonanie odpowiada względem zleceniodawcy.

Zdaniem podatnika dochód uzyskiwany z tytułu świadczonych usług jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stanowisko fiskusa dla opodatkowania usług świadczonych przez fotografa, jako przychodów z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej należy ocenić pozytywnie. Jednak w przeszłości kilkukrotnie już zmieniała się obowiązująca interpretacja przepisów regulujących omawiane kwestie, choć ich treść pozostawała niezmienna. Dlatego szczególnie artyści, literaci, pracownicy oświaty, publicyści, sportowcy i sędziowie sportowi powinni zachować ostrożność, rozważając, do jakiego źródła przychodów należy zaklasyfikować ich zarobki.

Fiskus zmieniał stanowisko

Analizując interpretacje indywidualne oraz orzecznictwo sądów z ostatnich lat można wywnioskować, że wynagrodzenie uzyskane przez twórców może zostać przyporządkowane zarówno do prowadzonej przez nich działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT), jak i do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT), czy przychodów z praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT). Konsekwencje podatkowe dla każdego z tych źródeł będą odmienne. Przede wszystkim przychód z działalności gospodarczej może podlegać opodatkowaniu według preferencyjnej, 19 proc. stawki PIT, a dwa ostatnie źródła przychodów będą podlegać opodatkowaniu według stawki progresywnej.

Jest interpretacja ogólna

Wydaje się, że dyskusja wokół kwalifikacji przychodów twórców do prowadzonej przez nich działalności gospodarczej powinna zakończyć się wraz z interpretacją ogólną ministra finansów z 22 maja 2014 r. (DD2/033/30/KBF/14/RD-47426) w sprawie możliwości zaliczenia, w określonych warunkach, przychodów wymienionych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście do źródła – działalność gospodarcza. Minister odniósł się do wcześniejszej wykładni przepisów art. 13 ustawy o PIT przedstawionej w interpretacji ogólnej z 21 listopada 2013 r. (DD3/033/181/CRS/13/RD-90955/13). Zgodnie z tą wykładnią, choć w katalogu z art. 13 ujęte jest wynagrodzenie pełnomocników z urzędu, to możliwa jest jego kwalifikacja do przychodów z działalności, jeśli pełnomocnik taką prowadzi. W rezultacie, minister skonkludował, że przyjęcie takiego podejścia w stosunku do jednej grupy zawodowej uniemożliwia odmienną wykładnię tych samych przepisów dla pozostałych grup, w tym twórców. Dalej powołał się na brzmienie art. 13 pkt 8 i 9 ustawy o PIT. Wywnioskował z ich treści, że jeśli ustawodawca wyraźnie nie wskazuje, że dany przychód, wymieniony w art. 13, należy zawsze kwalifikować jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, to znaczy, że dopuszcza możliwość zaliczenia takich przychodów do działalności gospodarczej. Muszą one być jednak uzyskane w warunkach spełniających definicje i przesłanki działalności wynikające z ustawy o PIT (art. 5a pkt 6 w związku z art. 5b). Kolejnego argumentu dostarcza art. 41 ust. 2 ustawy o PIT, z którego wynika, że płatnicy nie są zobowiązani do poboru zaliczki na PIT z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i pkt 8 ustawy o PIT, gdy podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej. Należy zatem mieć na uwadze, że jeżeli ustawa o PIT nie nakazuje wprost zaliczenia danego przychodu do konkretnego źródła, to należy przypisać taki przychód do tego, którego opis najbardziej odpowiada sposobowi jego powstania.

Warto dopilnować zapisów w umowie

Rozstrzygnięcie wydane w komentowanej interpretacji nie jest jednoznaczne. Niedosyt powoduje zwłaszcza brak uzasadnienia stanowiska organu. Wnioskodawca skoncentrował się na charakterystyce działalności fotografa, która wpisuje się w uwarunkowania ustawy o PIT dla działalności gospodarczej. Jednak mając na uwadze, że w obiegu prawnym wciąż funkcjonują różne poglądy na omawiany temat, nie można w zupełności wykluczyć, że gdyby podatnik wskazał, że sprzedaje fotografie, to organ przyporządkowałby taki przychód do przychodu z praw majątkowych. Wbrew temu, że taka aktywność jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika (por. interpretację z 2 grudnia 2013 r., ILPB1/415-996/13-4/AP). Dlatego kluczowe jest posiadanie odpowiedniej dokumentacji towarzyszącej realizowanemu zleceniu, np. w postaci odpowiednich sformułowań treści umowy ze zleceniodawcą. Powinno z nich wynikać, czy podatnik świadczy swe usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. interpretacja DKIS z 11 kwietnia 2017 r., 2461-IBPB-2-2.4511.6.2017.2.IN).

Pozostaje mieć nadzieję, że komentowana interpretacja fiskusa przyczyni się do dalszej stabilizacji linii interpretacyjnej organów umożliwiającej twórcom prawidłowe rozliczanie uzyskiwanych przychodów w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 29 czerwca 2017 r. (0113-KDIPT2-1.4011.123.2017.1.KU).

O wydanie interpretacji zwrócił się podatnik dysponujący uprawnieniami profesjonalnego fotografa, którego działalność obejmuje odpłatne wykonywanie zdjęć na imprezach okolicznościowych, a także ich druk i obróbkę graficzną. Zleceniodawcy podatnika wyznaczają dzień i miejsce wykonania zdjęć, ale nie ustalają sposobu wykonania fotografii, rodzaju użytego sprzętu czy wymagań warsztatowych dla wykonania zlecenia.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara