fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opodatkowanie urządzeń przemysłowych nadal budzi wątpliwości

123RF
Korzystanie z urządzeń wynajmowanych od zagranicznych kontrahentów bywa problematyczne dla polskich podmiotów przede wszystkim z uwagi na brak legalnej definicji urządzeń przemysłowych.

 Nie znajdziemy jej bowiem w przepisach prawa podatkowego czy też objaśnieniach podatkowych. W efekcie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat trwa dyskusja mająca na celu wypracowanie wskazówek interpretacyjnych, w jaki sposób należy rozumieć pojęcie urządzenia przemysłowego.

W wydawanych interpretacjach oraz orzeczeniach powoływane są zarówno definicje słownikowe, jak i definicje powstałe na gruncie OECD. Podatnicy odwołują się w pierwszej kolejności do znaczenia językowego pojęcia „urządzenie przemysłowe". Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (wyd. PWN): „urządzenie jest rodzajem mechanizmu lub zespołem elementów, przyrządów, służącym do wykonywania określonych czynności, ułatwiającym pracę; urządzenie przeładunkowe, transportowe". Natomiast zgodnie z Nowym Słownikiem Języka Polskiego, określenie „przemysłowy" oznacza „związany z przemysłem, używany, stosowany w przemyśle".

Podnoszone przez podatników roz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA