fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W jaki sposób ustalić koszty pracownicze w uldze B+R

AdobeStock
Przy kalkulowaniu kwoty wydatków poniesionych na osoby zaangażowane w działalność badawczo- rozwojową, które mogą być ujęte w kosztach kwalifikowanych, należy ocenić odrębnie każdy składnik płacowy.

Do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej (B+R) należą między innymi wynagrodzenia pracowników. Nie ma znaczenia czy wynagrodzenie jest wypłacane na podstawie umowy o pracę, zlecenie czy dzieło. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku umów o współpracę (tzw. umów B2B). Ze względu na zamknięty katalog kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, wydatki ponoszone na rzecz osób fizycznych na podstawie umów o współpracę co do zasady nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Na koszty pracownicze często składa się wiele elementów. Niektórych z nich nie można uwzględnić w kosztach kwalifikowanych ulgi B+R.

Wynagrodzenia zalicza się do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R w proporcji, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika (lub w całości czasu przeznaczonego przez zleceniobiorcę na realizację usługi) w danym miesiącu.

Czytaj także: Ulga B+R i IP Box: sposób na poprawę płynności fir...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA