fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania: klauzula przejrzystości jest stosowana przez fiskusa i sądy

Adobe Stock
Zgodnie z koncepcją look through approach, gdy w danej strukturze występuje pośrednik należności oraz rzeczywisty właściciel wypłacanej kwoty, płatnik może zastosować przepisy odpowiedniej UPO państwa siedziby tego drugiego podmiotu.

Zgodnie z koncepcją look through approach (zwaną także klauzulą przejrzystości), w przypadku występowania pośrednika należności oraz kolejnego w łańcuchu płatności podmiotu będącego rzeczywistym właścicielem tej należności, płatnik ma prawo do zastosowania przepisów odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) państwa siedziby rzeczywistego właściciela wypłacanej należności, a nie jej bezpośredniego odbiorcy.

Koncepcja look through approach nie została dotychczas uregulowana w polskich przepisach prawa podatkowego, natomiast Ministerstwo Finansów odniosło się do niej w projekcie Objaśnień podatkowych z 19 czerwca 2019 r. w zakresie poboru podatku u źródła. W projekcie Objaśnień podatkowych, ministerstwo wskazało, że podmioty pośredniczące, a więc te, które co do zasady nie spełniają definicji rzeczywistego właściciela, nie powinny korzystać z uprawnień przyznawanych przez poszczególne UPO. Niemniej jednak z uprawnień przewidzianych w UPO i...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA