fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe stawki PIT i koszty od 1 października 2019 r.

123RF
Już za dwa tygodnie wejdą w życie zmiany w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla podatników oznaczają one wzrost dochodów netto. Dla płatników – dodatkowe wydatki na dostosowanie się do zmian w krótkim czasie.

Na podpis Prezydenta czeka ustawa uchwalona według rządowego projektu zmian w ustawie o PIT. Nowelizacja wprowadza obniżenie stawki podatku z 18 proc. do 17 proc. oraz podniesienie kwot kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy. Co istotne, zmiany zaczną obowiązywać od 1 października 2019 r., a zatem jeszcze w trakcie obecnego roku podatkowego. W związku z tym płatnicy będą musieli w krótkim czasie dostosować swoje systemy kadrowo-płacowe do zmienionych regulacji.

Czytaj też:

Sejm uchwalił niższy PIT

Zerowy PIT dla młodych: zwolnieni z podatku, ale nie ze składki zdrowotnej

17 zamiast 18

Od 1 października 2019 r. obecnie obowiązująca w pierwszym przedziale skali podatkowej stawka 18 proc. zostanie obniżona do 17 proc.. Ponieważ zmiana nastąpi w trakcie roku, będzie de facto oznaczała wprowadzenie w pierwszej kolejności skali przejściowej dla 2019 r., a następnie docelowej – obowiązującej od 1 stycznia 2020 r. Zmieni się też wysokość kwoty zmniejszającej poda...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA