fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wydatki na sprzęt w firmie kupiony za dotację z urzędu pracy można zaliczyć w koszty - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Początkujący przedsiębiorca odliczy wydatki na auto i laptop, nawet gdy środki na ich zakup otrzymał z urzędu pracy. Fiskus przyznaje liczne ulgi na rozkręcenie biznesu.

Najpierw rejestracja w urzędzie pracy, potem wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Kolejny krok to sfinansowanie z tej dotacji firmowego sprzętu i odliczenie zakupu w kosztach podatkowych. Skarbówka wyjaśnia w najnowszej interpretacji, że młody informatyk nie musi płacić za komputer i auto z własnej kieszeni, by uznać te wydatki za koszt uzyskania przychodu.

Taką odpowiedź otrzymał podatnik, który od początku 2019 r. świadczy usługi informatyczne. Przed założeniem biznesu był zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Wystąpił wówczas o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia. W grudniu 2018 r. otrzymał z urzędu 23 tys. zł dotacji. Kupił za to laptop (9,8 tys. zł), używany samochód (8,3 tys. zł) oraz dwa monitory. Chciał potwierdzić, czy skoro wartość tych urządzeń nie przekracza jednorazowo 10 tys. zł, może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów jako wyposażenie firmy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał pozytywną interpretację. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje i dopłaty. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT wolne od podatku są jednak jednorazowe środki, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepis ten stanowi, że bezrobotny może otrzymać jednorazowo dotację na podjęcie działalności gospodarczej nieprzekraczającą sześciokrotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Koszty podatkowe muszą być racjonalnie uzasadnione i związane z prowadzoną działalnością. Artykuł 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT zabrania co do zasady odliczenia wydatków sfinansowanych ze środków zwolnionych z podatku. Wyjątek stanowią jednak wydatki pokryte z dotacji na uruchomienie biznesu. Mogą być kosztem podatkowym pod warunkiem, że wartość zakupionych środków trwałych nie przekracza jednorazowo 10 tys. zł.

„Wydatki na zakup wyposażenia sfinansowanego z jednorazowej dotacji z urzędu pracy stanowią koszty uzyskania przychodów" – potwierdził dyrektor KIS.

Również w innej interpretacji (nr 0112-KDIL3-3.4011.202. 2019.1.AM) fiskus uznał, że młody księgowy odliczy elementy wyposażenia oraz artykuły biurowe opłacone z dotacji otrzymanej z urzędu pracy na podjęcie działalności.

Nr interpretacji: 0115-KDIT2-3.4011.315.2019.1.PS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA