Pracownicy twórcy wygrywają 50-proc. koszty

Sądy uchylają interpretacje, w których fiskus nakazał informatykom i wykładowcom zapłatę wyższego podatku.

Publikacja: 12.09.2018 17:10

Pracownicy twórcy wygrywają 50-proc. koszty

Foto: Adobe Stock

Mamy dobrą wiadomość dla firm i pracowników twórców, którzy spierają się ze skarbówką w sprawie 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Do wojewódzkich sądów administracyjnych trafia coraz więcej skarg na niekorzystne dla nich interpretacje. W większości spraw pracownicy wygrywają z fiskusem.

Czytaj także: Dla kogo 50-proc. koszty autorskie

Przykład? Jest nim najnowszy wyrok WSA w Gliwicach (I SA/Gl 624/18). Skargę złożyła spółka zatrudniająca programistów, której skarbówka zakazała w interpretacji stosować do ich wynagrodzenia podwyższonych kosztów. Spór dotyczy sposobu ich ustalania. Spółka napisała, że prowadzi ewidencję utworów, czyli programów komputerowych, a w umowach o pracę określiła honorarium za utwory jako odsetek wynagrodzenia. Według skarbówki to nie wystarczy, więc pracownicy nie mają prawa do odliczenia 50-proc. kosztów. Muszą więc zapłacić wyższy podatek.

WSA uchylił zaskarżoną interpretację. Orzekł, że organ podatkowy nie może kwestionować przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego. Tymczasem skarbówka, podważając procentowy sposób ustalania wynagrodzenia za pracę twórczą, nie uzasadniła swojego stanowiska w sprawie.

Interpretacja narusza prawo w stopniu powodującym konieczność wyeliminowania jej z obrotu prawnego – uznał WSA w uzasadnieniu. Podobnych orzeczeń jest więcej. Korzystny wyrok przed WSA w Rzeszowie (I SA/Rz 465/18) uzyskała Politechnika, która stosuje 50-proc. koszty do wynagrodzenia za pracę twórczą nauczycieli akademickich. Ustala je jako procentową wartość wynagrodzenia, z wyszczególnieniem, jakie jego składniki mogą być wliczane do honorarium za przeniesienie na pracodawcę praw do dzieła. Podstawą jest ewidencja utworów, zatwierdzana przez przełożonych pracownika.

Fiskus wydał negatywną dla niej interpretację. Zakwestionował prawo do podwyższonych kosztów, ponieważ zasady ich ustalania wynikają z zarządzenia wewnętrznego, a nie z umowy o pracę.

WSA orzekł, że interpretacja musi być wyeliminowana z obrotu prawnego. Fiskus błędnie bowiem założył, że wyodrębnienie honorarium może nastąpić wyłącznie w umowie o pracę. W ocenie sądu może być uregulowanie inaczej, byleby prowadziło do jednoznacznego określenia wynagrodzenia za prawa autorskie.

Z kolei WSA w Warszawie (III SA/Wa 2346/17) przyznał prawo do 50-proc. kosztów pracownikom firmy doradczej, tworzących raporty dla klientów. Spółka chciała zastosować podwyższone koszty do 60 proc. ich wynagrodzenia. Będzie ono przyznawane na podstawie regulaminu. Według sądu spółka wykazała, że jest w stanie udokumentować powstanie utworu i spełnia warunki odliczenia 50-proc. kosztów.

Wygraną przed WSA w Gdańsku (I SA/Gd 418/18) może pochwalić się instytut Polskiej Akademii Nauk. Sąd uchylił niekorzystną dla niego interpretację. Zgodnie z wyrokiem przedstawione przez skarżącego zdarzenie przyszłe jest „całkowicie odmienne od tego, które sam wykreował i ocenił organ, dlatego interpretacja powinna zostać usunięta z obrotu prawnego". Wyroki są nieprawomocne.

Grzegorz Grochowina - menedżer w KPMG w Polsce

To kolejna odsłona sporu w sprawie stosowania podwyższonych kosztów autorskich do wynagrodzenia pracowników. Prezentowane przez organy podatkowe stanowisko jest obecnie niezwykle restrykcyjne, do tego stopnia, że w wielu przypadkach warunki stawiane firmom są niezwykle trudne do spełniania. Potwierdzają to wojewódzkie sądy administracyjne, uchylając interpretacje niekorzystne dla firm i ich pracowników. To kwestia bardzo istotna dla wielu branż, w tym np. informatycznej, ponieważ decyduje m.in. o wysokości podatku. Należy mieć nadzieję, że Ministerstwo Finansów wyda wkrótce zapowiadaną w tej sprawie interpretację ogólną.

Mamy dobrą wiadomość dla firm i pracowników twórców, którzy spierają się ze skarbówką w sprawie 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Do wojewódzkich sądów administracyjnych trafia coraz więcej skarg na niekorzystne dla nich interpretacje. W większości spraw pracownicy wygrywają z fiskusem.

Czytaj także: Dla kogo 50-proc. koszty autorskie

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara